Pielęgnacja i higiena koni

Koń wymaga codziennej pielęgnacji – czyszczenia, szczotkowania, wyczesywania. Oprócz regularnego czyszczenia, raz na jakiś czas należy przeprowadzić kąpiel całego konia. Ważne, żeby używać do kąpieli szamponów przeznaczonych specjalnie dla koni, np. marki dr Seidel. Szampony dr Seidla to preparaty o doskonałych właściwościach myjąco-pielęgnacyjnych zalecane do stosowania w czasie terapii problemów skórnych oraz do profilaktyki schorzeń skóry. Mają one pH odpowiadanie dla skóry zwierząt. Nie posiadają substancji drażniących i barwników. Pozbawione są olejków zapachowych, które mogłyby okazać się nieprzyjemne dla wierzchowca. Podczas czyszczenia można sprawdzić, czy koń nie doznał urazu, nie ma drobnych ran czy problemów skórnych. To także świetna okazja do budowania cudownej więzi ze zwierzęciem i poznawania się nawzajem. Z odpowiednimi produktami do pielęgnacji konia to sama przyjemność.

Spray rozczesujący

Ochrona przed owadami dla koni

Pielęgnacja sprzętu dla koni

Pielęgnacja i higiena

Produkty do pielęgnacji koni są niezbędne w każdej stajni. Postawą pielęgnacji jest oczywiście czyszczeniu sierści na całym ciele, kopyt oraz rozczesywanie grzywy i ogona. Szampony i spraye dr Seidel ułatwią codzienne dbanie o konia. Nadają miękkości, poprawiają kondycję włosia, uławiają rozczesywanie kołtunów. Odpowiednio dobrany szampon pomoże zwalczyć również problemy skórne, niezwykle przykre dla konia takie jak: stany zapalne, świąd, podrażnienia czy uczulenia. Zadbana i lśniąca grzywa oraz gęsty ogon to wizytówka każdego konia.

Ochrona przed owadami

Późna wiosna i lato to pełnia sezonu jeździeckiego. Zmorą cieplejszych temperatur i okresu kwitnienia zawsze są irytujące, występujące w dużych ilościach owady. To problem, który potrafi zepsuć nawet najlepiej zapowiadający się trening. Wiele koni nerwowo reaguje na ugryzienia i owady siadające na chrapach lub w okolicach oczu, a niektóre wykazują alergię na ukąszenia. Z myślą o zapewnieniu ochrony naszym ukochanym zwierzętom przed ukąszeniami i możliwymi konsekwencjami, warto sięgnąć po preparaty, które są skuteczne w odstraszaniu najczęściej wysypujących owadów. Spray odstraszający owady dla koni jest niezbędny w każdej stajni. Przyda się na treningu, padoku, podczas wypraw do lasu, nad wodę i wszędzie tam, gdzie owadów jest wyjątkowo więcej.

Pielęgnacja sprzętu jeździeckiego

Regularne czyszczenie siodła oraz skórzanego sprzętu jeździeckiego jest absolutną koniecznością. Właściwa pielęgnacja i konserwacja pozwala aby sprzęt jeździecki idealnie prezentował się na wierzchowcu, był wygodny dla jeźdźca oraz mógł służyć przez długie lata. Po każdym treningu należy wyczyścić elementy skórzane mające bezpośredni kontakt z końska skórą, usunąć zabrudzenia i pozostałości potu. Zawsze też należy oczyścić siodło z błota i piasku, uważając aby go nie zarysować. Skóra to z jednej strony wytrzymały, ale też delikatny materiał, który wiele zniesie pod warunkiem, że będziemy o nią regularnie dbać, a do tego niezbędne są właściwie dobrane produkty do pielęgnacji skórzanego sprzętu jeździeckiego.