Stres i problemy z adaptacją u kotów

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że kot (który zyskał miano domownika mniej absorbującego od psa) nie wymaga naszej pomocy i pracy, a problemowe zachowania go niemal nie dotyczą. Miłośnicy kotów wiedzą jednak, że to nieprawda – koty wykazują się dużą wrażliwością na zmiany takie jak przeprowadzka, powiększenie się rodziny, pojawienie się drugiego zwierzaka, w dodatku często uwidacznia się to nie tylko w zachowaniu, ale również negatywnie odbija na zdrowiu kota.
Rozwiązywanie problemów z zachowaniami kota takimi jak znaczenie moczem, agresja, drapanie mebli i przedmiotów to łamigłówka, bo zwykle wymaga od opiekuna pewnych zmian. Jej rozwiązanie może być jednak łatwiejsze dzięki produktom adaptacyjnym, które pomogą zredukować napięcie i stres.

Do najczęstszych problemów behawioralnych spowodowanych stresem bądź lękiem u psów i kotów w każdym wieku należą:
  • wokalizacja
  • gryzienie/drapanie mebli i przedmiotów
  • nadmierne pobudzenie
  • lęk separacyjny
  • znaczenie moczem mebli i przedmiotów
Co można zrobić aby pomóc psu i kotu?

W wielu przypadkach pomocne okażą się produkty adaptacyjne dr Seidla, które mogą wesprzeć pracę opiekuna nad zmianą zachowania i powrotem do równowagi czworonoga. Preparaty te zawierają kompozycję naturalnych substancji oddziaływujących na zachowanie zwierząt podobnie jak kocie lub psie feromony, czyli powodują obniżenie silnej reakcji zwierzęcia na czynniki stresogenne, uspokajają nie powodując przy tym otępienia czy apatii.

W zależności od problemu, z jakim przyszło Wam się zmierzyć, możecie wybrać odpowiednią formę produktu – obrożę, spray lub elektryczny ewaporyzator adaptacyjny

Spray’e

Jeśli zwierzak potrzebuje tymczasowego wsparcia, np. gdy wychodzimy wieczorem z domu i zostawiamy psa samego, możemy zastosować spray adaptacyjny dr Seidla. Należy wówczas spryskać kąt pomieszczenia, w którym najczęściej przebywa zwierzę. Uwaga! Spryskujemy spray’em kąty pomieszczenia, transportera bądź wnętrze samochodu, a nie samo zwierzę.

Obroże

W przypadku dłuższych sytuacji stresowych należy sięgnąć po obrożę adaptacyjną dr Seidla. Obroża powinna być noszona przez zwierzę stale, z wyjątkiem czasu ewentualnych kąpieli. Podczas noszenia zawarte w niej substancje uwalniają się, powodując uspokojenie psa. Zaleca się założenie obroży 2-3 dni przed wystąpieniem spodziewanej sytuacji stresowej.

Elektryczne ewaporyzatory adaptacyjne

Podobnie jak w przypadku obroży, ewaporyzatory stosowane są często w przypadkach, kiedy wymagana jest długotrwała terapia, np. przy zespole lęku separacyjnego, odnalezieniu się w nowej sytuacji (pojawianie się dziecka w domu, czy drugiego zwierzaka). Idealnie sprawdzą się w domu, w którym przebywa więcej niż jedno zwierzę (tego samego gatunku). Elektryczne ewaporyzatory przeznaczone są do stosowania wewnątrz pomieszczeń, w których najczęściej przebywa zwierzę. Ewaporyzator adaptacyjny działa przez okres 30 dni. W celu osiągnięcia oczekiwanego efektu urządzenie na stałe powinno być podłączone do gniazdka elektrycznego.

Produkty adaptacyjne marki dr Seidel są odpowiednie dla psów i kotów w każdym wieku, również szczeniąt i kociąt.

Czym są feromony?

Feromony to rodzaj specyficzny substancji zapachowych wydzielanych przez organizm na zewnątrz, służących do komunikowania się w obrębie jednego gatunku. Za pomocą feromonów zwierzęta przekazują sobie wiele złożonych informacji, które mogą dotyczyć płci, wieku, stanu zdrowia, nastroju, hierarchii społecznej czy komunikatów seksualnych. Za odbiór feromonów odpowiada narząd womeronasalny VNO znajdujący się między jamą nosową a jamą ustną.