Omega 3 i 6 w diecie psa

Omega 3 i 6 w diecie psa

Nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny n-3 (potocznie omega-3) i n-6 (omega-6) są kwasami niezbędnymi, ponieważ organizm psów (i innych ssaków) nie potrafi ich sam wytwarzać. Dlatego muszą znaleźć się w diecie i nazywane są niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT).

Kwasy tłuszczowe dostarczone wraz z pokarmem ulegają licznym przemianom. Przykładowo, z kwasu linolowego należącego do rodziny n-6 mogą powstawać inne kwasy tłuszczowe należące do tej rodziny, podobnie jak z kwasu α-linolenowego z rodziny n-3 powstają jego pochodne. Dlatego powyższe kwasy nazywamy prekursorami swoich rodzin.

Schemat kwasów tłuszczowych

Rys. Schemat kwasów tłuszczowych

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe rodziny n-6

Naturalnym źródłem kwasu linolowego są oleje roślinne, takie jak olej ze słonecznika i rzepaku. Oleje z wiesiołka dwuletniego lub ogórecznika lekarskiego są źródłem kwasu γ-linolenowego, również z rodziny n-6. W organizmie psów z kwasu linolowego syntetyzowany jest także kwas arachidonowy.

Kwas linolowy i kwas arachidonowy pełnią rolę „uszczelniacza skóry”, stanowiąc w ten sposób barierę chroniącą przed nadmierną utratą wody. Przyspieszają regenerację skóry, gojenie ran, odnowę naskórka. Niedobór tych kwasów tłuszczowych powoduje nadmierne złuszczanie się naskórka i zwiększenie reakcji na alergeny.

Objawy deficytu ustępują po włączeniu do pożywienia kwasów tłuszczowych z rodziny n-6. Dietę psa można wzbogacić o te kwasy tłuszczowe również podczas przygotowywania do wystaw albo w okresie linienia, np. preparatem Flawitol Omega 6 skóra i sierść.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe rodziny n-3

Związkiem wyjściowym dla wielonienasyconych kwasów tłuszczowych szeregu n-3 jest kwas α-linolenowy (ALA). Naturalnym jego źródłem są oleje z ryb morskich oraz olej lniany. Z kwasu α-linolenowego powstaje kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz jego tlenowa pochodna – kwas dokozaheksaenowy (DHA), które wykazują największą aktywność biologiczną spośród wielonienasyconych kwasów tłuszczowych szeregu n-3.

Są one składnikiem do tworzenia eikozanoidów – cząsteczek oddziałujących na procesy przeciwzapalne w organizmie. Dużą ilość DHA zaobserwowano w niektórych obszarach mózgu, siatkówce, mięśniu sercowym. Oba kwasy – EPA i DHA niezbędne są do prawidłowego rozwoju płodu. EPA i DHA stosuje się w stanach zapalnych skóry i stawów.

Większość starszych psów cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów. Aby ograniczyć ból stawów i niechęć do ruchu, warto wzbogacić dietę psich seniorów o EPA i DHA oraz tzw. glukozaminoglikany, czyli substancje sprzyjające regeneracji chrząstki stawowej, obecne w preparacie Flawitol Omega Artro.

DHA i EPA odgrywają ważną rolę także w utrzymaniu prawidłowych funkcji u starzejących się zwierząt. Wpływają na prawidłowe widzenie oraz pomagają psom-seniorom z obniżonymi funkcjami poznawczymi, ponieważ połączenia nerwowe zawierają duże ilości DHA. Pomocnym preparatem dla psów w podeszłym wieku może być Flawitol Omega 3 z lecytyną.

Dodatek oleju rybnego do diety suk w okresie ciąży i laktacji oraz szczeniąt w pierwszych tygodniach po odłączeniu od matki korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację szczeniąt. Ma to ogromne znaczenie w kształtowaniu funkcji poznawczych oraz ogranicza ryzyko zaburzeń behawioralnych, w tym zachowań agresywnych w życiu dorosłym.

Warto zaznaczyć, że istnieje różnica między tranem, który jest tłuszczem pozyskiwanym z wątroby ryb, a olejem rybnym (np. olej z łososia), który jest pozyskiwany z mięśni ryb. Przy podawaniu karmy gotowej, zbilansowanej w porcji, nie należy stosować tranu, ponieważ zawiera duże ilości witamin A i D, których nadmiar może spowodować hiperwitaminozę. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie w tej sytuacji oleju rybnego.

Przy stosowaniu NNKT, bardzo ważne jest, aby zachować odpowiednią proporcję kwasów omega-6 do kwasów omega-3, najlepiej, aby stosunek tych kwasów nie był większy niż 5:1.

Smakowitość

Większość psów lubi zapach ryb. Dodatek preparatu opartego na oleju rybnym, np. Flawitol Omega Super Smak do suchej karmy zwiększa jej atrakcyjność . Może to być dobry sposób na zachęcenie wybrednego psa do jedzenia.

Warto jednak pamiętać, że dodatek żywieniowy, jakim jest tłuszcz, znacząco zwiększa gęstość energetyczną posiłku. Pamiętajmy, aby stosować preparat zgodnie z zaleceniem producenta. W przeciwnym wypadku szybko możemy doprowadzić pupila do otyłości.

Przechowywanie

Karmy gotowe oraz preparaty zawierające NNKT zawierają dodatek antyoksydantów (przeciwutleniaczy), jak witamina C lub E, ponieważ dość łatwo ulegają procesom oksydacji (ulteniania), co prowadzi do powstania toksycznych dla organizmu nadtlenków kwasów tłuszczowych.

Pamiętajmy, aby preparaty przechowywać w lodówce po otwarciu i zużyć w ciągu 3 miesięcy, a opakowania karm gotowych szczelnie zamykać, aby uchronić przed dostępem tlenu.

21 grudnia 2019