Pierwsza kąpiel szczeniaka

Pierwsza kąpiel szczeniaka

Nie ma na świecie drugiej, tak wielkiej, międzygatunkowej przyjaźni, jak ta, która łączy człowieka i psa. Stając się opiekunem młodego czworonoga, warto zasięgnąć wiedzy na temat podstawowej pielęgnacji naszego pupila. Psi maluch może być kąpany już od pierwszych tygodni życia, ale tylko w przypadku, gdy był bardzo zaniedbany, przykładowo zabrany ze schroniska. Dzięki użyciu odpowiedniego, delikatnego szamponu, pozbędziemy się brudu i niepożądanych mikroorganizmów, mogących być przyczyną wielu problemów skórnych. Warto jednak wiedzieć, że szczeniak posiada bardzo słabą, trudną do odbudowania, naturalną barierę ochronną skóry i włosa, dlatego tak małego pupila powinno się kąpać tylko w momencie, kiedy sytuacja tego wymaga. Szczeniak, który jest zdrowy i zadbany powinien pierwszy raz zostać wykąpany ok. 3 – 4 miesiąca życia, najlepiej już po odbytych wszystkich, niezbędnych szczepieniach.

Wybór szamponu dla szczeniąt

Istotnym elementem kąpieli naszego czworonoga jest wybór odpowiedniego preparatu. Przy wyborze szamponu dla psa należy zwrócić szczególną uwagę na jego zapach. Pamiętajmy, że to co idealnie sprawdza się u ludzi, niekoniecznie sprawdzi się w pielęgnacji naszego czworonoga. Aromat owocowy lub cytrusowy działa często na psy drażniąco. Dobrym wyborem będzie szampon bezzapachowy, niezawierający żadnych barwników, dzięki któremu unikniemy wielu uczuleń. Jeżeli jednak pragniemy użyć preparatu zapachowego, warto wtedy sięgnąć po ten zawierający lawendę, która według badań jest dobrze tolerowana przez zwierzęta. Szampon do kąpieli szczeniąt powinien przede wszystkim zadbać o prawidłowy poziom nawilżenia skóry zwierzęcia, tak jak Szampon dr Seidla dla szczeniąt, który w swoim składzie ma również alantoinę, odbudowującą barierę ochronną włosa, sprawiając tym, że jest on miękki i lśniący.

Jak powinna wyglądać kąpiel psa?

Kąpiel powinna odbyć się po ostatnim, wieczornym spacerze z naszym pupilem, tak aby już przez najbliższe godziny piesek nie wychodził na dwór. Przed kąpielą przygotowujemy wszelkie niezbędne akcesoria, z których będziemy korzystać, czyli szampon dla szczeniaka, ręcznik, odpowiedni psi grzebień, bądź szczotkę. Istotne jest, aby przed myciem porządnie wyczesać sierść psa. Opiekunom czworonogów o długiej sierści, proponujemy również przygotowanie suszarki.

Do wanny powinniśmy włożyć matę antypoślizgową lub ręcznik, aby pies nie ślizgał się, ponieważ może to wywołać u naszego malucha niepotrzebny stres, co więcej, może on sobie uszkodzić łapy. Kąpiel powinna być sprawna i szybka. Moczymy psa w kierunku od tyłu ciała do przodu, wodą o temperaturze około 37 – 39°C, nie zwilżając przy tym głowy. Podczas kąpieli należy uważać na uszy, ponieważ ich specyficzna budowa sprawia, że woda trudno się z nich wydostaje. Pies nie potrafi pozbyć się wody z narządu słuchu, dlatego zalegający płyn może prowadzić do stanów zapalnych. Po kąpieli owijamy pieska ręcznikiem, delikatnie wycieramy i pozwalamy, aby swobodnie sam otrzepał się z wody. Idealnym uzupełnieniem całej psiej kąpieli będzie nagroda za odważną postawę naszego malucha w postaci pysznego smakołyka, najlepiej takiego, który wzmacnia naturalną odporność naszego pupila – Smakołyk dla zdrowia szczeniąt. Dzięki temu, zabieg pielęgnacyjny będzie kojarzył się naszemu czworonożnemu przyjacielowi z czymś przyjemnym.

Jak często kąpać psa?

Psy mieszkające w domu powinny być kąpane częściej, niż te podwórkowe, ze względu na dużą zażyłość z człowiekiem i możliwość przenoszenia niepożądanych drobnoustrojów do pokoi sypialnych. Psiaki podwórkowe zaleca się kapać 1-2 razy do roku, najlepiej w okresie letnim, używając szamponów przeznaczonych dla zwierząt. Istotnym kryterium jest przede wszystkim rasa. Zdarzają się psy, takie jak Yorkshire Terrier, czy Shih Tzu, które wymagają intensywnej pielęgnacji, ze względu na sierść przypominającą ludzki włos, a są rasy, które wystarczy wykąpać tylko 2 razy w roku, w celu oczyszczenia naskórka z brudu. Wszystko zależy od rasy, sierści oraz trybu życia psa. Pielęgnacja psiaka nie musi być trudna i męcząca, jeżeli już od szczeniaka będziemy wyrabiać w nim nawyk kąpieli. Najważniejsza jest cierpliwość i duża dawka miłości, które sprawią, że pies będzie czuł się przy nas bezpiecznie.

29 sierpnia 2018