Jak samodzielnie wykąpać psa czy kota?

Jak samodzielnie wykąpać psa czy kota?

Coraz częściej zwracamy też uwagę na to czy pies lub kot ma czystą, zadbaną sierść oraz zdrową skórę, zwłaszcza, jeśli pupil ma na co dzień kontakt z naszymi najmłodszymi domownikami. Jak utrzymać odpowiednią higienę czworonogów? Regularnie je kąpiąc. Warto wiedzieć, że podczas kąpieli, oprócz brudu, usuwamy ze skóry psa czy kota niepożądane mikroorganizmy, które mogą być przyczyną różnych problemów skórnych.

Odpowiednie przygotowanie

Psa najlepiej kąpać po ostatnim wieczornym spacerze, gdyż potem przez kilka godzin nie powinien wychodzić na zewnątrz. W miejscu kąpieli przygotujmy wszystko, co będzie nam potrzebne, czyli: szampon, duży ręcznik, grzebień lub szczotkę. Do wanny włóżmy specjalną matę antypoślizgową, ewentualnie drugi ręcznik, aby pies się nie ślizgał, gdyż to może wywołać u niego niepotrzebny stres. A tuż przed samą kąpielą, starannie wyczeszmy zwierzę.

Kąpiel krok po kroku

Zaczynamy zwilżając sierść letnią wodą – w kierunku od tyłu ciała do przodu, uwzględniając tułów i łapy, ale nie moczymy głowy. Następnie rozcieńczamy szampon z wodą na dłoni i rozprowadzamy go aż do wytworzenia piany. Spłukujemy i powtarzamy mycie szamponem. Ponownie spłukujemy, zwracając szczególną uwagę na miejsca trudno dostępne (brzuch, pachwiny) – musimy wszystkie pozostałości szamponu dokładnie zmyć wodą. Podczas całej kąpieli powinniśmy chronić głowę zwierzęcia, zwłaszcza oczy, uszy oraz pyszczek. Kolejno starannie osuszamy czworonoga ręcznikiem, a w przypadku mniej strachliwych – możemy wysuszyć sierść suszarką do włosów.

Im wcześniej, tym lepiej

Pierwszą kąpiel można przeprowadzić najwcześniej ok. 3 czy 4 miesiąca życia szczeniaka, najlepiej po odbytych szczepieniach. Od tej kąpieli zależy czy pies będzie się chętnie mył w przyszłości, dlatego warto dołożyć starań, aby zabieg kojarzył mu się z przyjemnością.

Dobór odpowiednich kosmetyków

Nie wszyscy właściciele wiedzą, że bardzo ważne jest, aby do kąpieli zwierząt używać tylko kosmetyków specjalnie do tego przeznaczonych. Kosmetyki „ludzkie” są niewskazane, ponieważ nie są one dostosowane do potrzeb skóry (inne pH) i sierści zwierząt. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku szczeniąt, dla których preparaty myjące powinny być wyjątkowo delikatne. Najlepiej wybierać te produkty, które są znane i cenione na rynku zoologicznym od lat – o rekomendację warto zapytać pracowników sklepów zoologicznych lub lekarzy weterynarii. Należy unikać szamponów zawierających barwniki, które mogą powodować podrażnienia i alergie. Niektórzy producenci dodają też do preparatów zapachy, które są atrakcyjne dla ludzi, ale są nieakceptowane przez zwierzęta. Wyobraźmy sobie jak musi czuć się pies kąpany w szamponie o zapachu cytrusów! Taki zapach używany jest np. w preparatach odstraszających dla zwierząt.

Godne polecenia

Szczególnej uwadze polecamy serię Szamponów dr Seidla. Są to specjalistyczne preparaty pielęgnacyjne do stosowania w standardowej pielęgnacji skóry zdrowej oraz w trakcie terapii problemów skórnych. Szampony te mają odpowiednie pH dostosowane do potrzeb skóry zwierząt. Dokładnie myją, a jednocześnie pielęgnują skórę i sierść, gdyż zawierają w składzie substancje renatłuszczające, dzięki czemu równocześnie przyczyniają się do odbudowywania bariery ochronnej skóry. Dlatego są uznawane za tak bezpieczne dla zwierząt. Nie zawierają barwników i dodatków zapachowych. Są silnie skoncentrowane – a przez to ekonomiczne w użyciu. Od lat cieszą się dobrą opinią i są polecane przez lekarzy weterynarii oraz personel sklepów zoologicznych.

1 czerwca 2018