Jak przygotować psa na święta i Sylwestra?

Jak przygotować psa na święta i Sylwestra?

Jedną z podstawowych potrzeb psa domowego jest poczucie bezpieczeństwa. Potrzeba ta jest spełniana m. in. przez zapewnienie spokojnego miejsca, przewidywalność oraz rutynę, czyli ustalenie konkretnych zasad panujących w rodzinie. W takim razie jak poradzić sobie z przyjazdem gości czy hałasem podczas wybuchu fajerwerków? W tym artykule przedstawimy kilka metod poradzenia sobie ze stresującą sytuacją.

Spis treści

Rutyna dnia codziennego u psów

Święta to szalony okres przygotowań i spotkań z bliższą i dalszą rodziną czy dawno nie widzianymi znajomymi. Często w natłoku pracy, zapominamy o codziennym treningu lub raz na jakiś czas robimy krótszy spacer. Niestety takie zmiany mogą wpływać na obniżenie nastroju naszego pupila, a nawet wywoływać silny stres oddziaływujący na zdrowie zwierzęcia.

Oswajanie psa z hałasem

W większości przypadków Sylwester kojarzy nam się z przyjemnym czasem spędzonym z przyjaciółmi lub rodziną, jednak nie dla wszystkich. Dzień ten potrafi przerodzić się w prawdziwy koszmar. Wiąże się to z olbrzymim hałasem spowodowanym wystrzałem fajerwerków, które wywołują stres, a nawet panikę u niektórych zwierząt.

Z pomocą może przyjść nam trening, który odpowiednio zaplanowany oraz przeprowadzony pomoże naszemu pupilowi uporać się z lękami i stresem. W pracy zoopsychologa wyróżniamy dwie podstawowe metody zmiany zachowania:

 1. Odwrażliwianie nazywane jest także desensytyzacją. Opiera się na zmniejszeniu reakcji na konkretny bodziec np. dźwięk domofonu, grzmotu czy fajerwerków. Podczas treningu zwierzęciu prezentowany jest bodziec o konkretnych parametrach (jak odległość, głośność, intensywność czy czas trwania). Podczas każdej sesji należy obserwować zwierzę oraz dbać o to by było w pełnym komforcie. Oznacza to, że pracujemy poniżej progu reakcji na bodziec wywołujący niepokój. Staramy się nie dopuścić do wystąpienia objawów stresu u psa.
 2. Przeciwwarunkowanie polega na łączeniu danego bodźca z przyjemnością na zasadzie warunkowania klasycznego. Wówczas modelujemy reakcję emocjonalną psa. Przykładem może był włączanie cichego nagrania fajerwerków oraz podawanie psu smakołyka.

Podczas sesji należy zadbać o atrakcyjne nagrody dla swojego pupila. Dostosowane do jego preferencji.

Bezpieczne miejsce dla psa podczas Sylwestra

Nawet jeśli twój pies jest w stanie znieść hałas – zadbaj o jego komfort i maksymalnie ogranicz możliwość kontaktu z bodźcem:

 • Zasłoń wszystkie okna.
 • Włącz telewizor lub radio, które zagłuszy huk wystrzałów.
 • Zadbaj o to, aby legowisko znajdowało się w możliwie najcichszym miejscu w domu.
 • Wspieraj psa przez delikatny dotyk, jeśli widzisz, że potrzebuję Twojej uwagi (niektóre psy mogą unikać kontaktu fizycznego w trudnych sytuacjach).

Preparaty do stosowania w stanach niepokoju i stresu u psów

Preparaty do otoczenia wspierające psa w stanach niepokoju i stresu

Jeśli wiesz, że tej nocy Twój pies będzie się denerwował, warto zastosować preparaty adaptacyjne dr Seidla, które zawierają kompozycję naturalnych substancji oddziaływujących na zachowanie zwierząt podobnie jak feromony psie. Pomagają w opanowaniu i obniżeniu poziomu stresu w sytuacjach trudnych dla psów w każdym wieku.

Produkty adaptacyjne dla psa sprawdzą się takich sytuacjach jak:

 • transport
 • separacja
 • fobie
 • nadmierne przywiązanie do opiekuna
 • strach przed nowością
 • hałas np. burzy czy fajerwerków

Preparaty doustne wspierające psa w stanach niepokoju i stresu

Innym elementem służącym wsparciu zwierzęcia jest suplementacja.

Stress out SHOT przeznaczony jest do stosowania w sytuacjach nagłych, wywołujących stres. Zawiera naturalne składniki:

α-KAZOZEPINA (Lactium®)

 • jest naturalnym peptydem otrzymywanym z mleka krowiego, pomagającym ssakom osiągnąć stan relaksacji (mechanizm jej działania został rozpoznany u noworodków karmionych mlekiem matki)

L-TRYPTOFAN

 • zmniejsza napięcie mięśniowe i podatność na stres
 • jest aminokwasem egzogennym – musi być dostarczany organizmowi z dietą
 • jest prekursorem serotoniny (neuroprzekaźnika regulującego nastrój), niezbędnym do jej syntezy

WITAMINY Z GRUPY B

 • są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego

Preparat dostępny w dwóch formach – pasta lub tabletki zależnie od preferencji zwierzęcia oraz opiekuna.

Agata Lewandowska
Zoopsycholog – Behawiorysta, Trener zwierząt (PAT),
Instruktor szkolenia psów, Petsitter

12 grudnia 2023