Czym jest alfa-kazozepina i jakie ma zastosowanie w terapiach behawioralnych zwierząt?
Czym jest alfa-kazozepina i jakie ma zastosowanie w terapiach behawioralnych zwierząt?
Mówi się, że w porzekadłach i przysłowiach odzwierciedlona jest ludowa mądrość. Mleko krowie od dawna uważane jest za napój o naturalnych właściwościach „uspokajających”. Badania wykazały, że niektóre peptydy obecne w mleku mogą wywierać działanie uspokajające (Brezinova i Oswald, 1972).
Spis treści
Czym jest alfa-kazozepina?
Alfa-kazozepina jest naturalnym peptydem otrzymywanym z mleka krowiego, którego mechanizm działania został rozpoznany u noworodków karmionych mlekiem matki. Działa uspokajająco, zmniejsza napięcie i ułatwia sen. Jest preparatem bezpiecznym i łatwo dostępnym. Badania wykazały, że doustne podawanie alfa-kazozepiny jest skuteczne w leczeniu zaburzeń lękowych u zwierząt domowych, łagodzi zaburzenia emocjonalne oraz redukuje zachowania unikowe i poziom stresu u zwierząt cierpiących na uogólnione zaburzenia lękowe.
Pierwsze etapy terapii behawioralnej zwierząt często obejmują działania zmierzające do redukcji napięcia emocjonalnego oraz obniżenia poziomu stresu. W tym celu behawiorystom zdarza się oferować wsparcie w dobraniu technik pomocniczych, takich jak suplementy diety. Suplementacja alfa-kazozepiny może ułatwić prowadzenie programu modyfikacji behawioralnej, ponieważ̇, dzięki działaniu przeciwlękowemu, nie tylko redukuje stres, ale też podnosi próg reakcji, co w efekcie zmniejsza reaktywność́ zwierzęcia na bodźce.
Jak działa alfa-kazozepina na psy i koty?
Alfa-kazozepina pomaga w regulacji nastroju, który jest niezwykle ważnym elementem w terapii zachowania. Nastrój ma znaczący wpływ na subiektywnie odczuwane emocje, percepcję i zdolności poznawcze, jak również̇ reakcje behawioralne. Bezpośrednio wpływa na to, jak odbierane jest środowisko (nazywane jest to nastawieniem poznawczym) i jak są odbierane poszczególne bodźce – jakie emocje wywołują̨. Wprowadzając poszczególne etapy terapii zachowania bez wyrównania nastroju wpadamy w błędne koło, ponieważ̇ zwierzę̨ może wiele rzeczy odbierać́ negatywnie, co pogorszy jego nastrój, a terapia nie będzie skuteczna. Będąc w dobrym nastroju inaczej odbierałby poszczególne elementy i z większym prawdopodobieństwem byłyby one efektywne. Dlatego, aby terapia przyniosła oczekiwane rezultaty, w pierwszej kolejności konieczne jest ustabilizowanie nastroju, w czym bardzo pomocne może być wsparcie w postaci suplementacji alfą-kazozepiną. Nie wpływa ona bezpośrednio na poziom neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nastrój i dobre samopoczucie, ale poprzez obniżanie poziomu hormonów stresu, wtórnie reguluje ich poziom.
Skutki stresu u psów i kotów
Poza tym, działania mające na celu zminimalizowanie stresu są ważniejsze, niż kiedyś sądzono. Regularna ekspozycja na sytuacje stresowe prowadzi do przewlekłego stresu, który działa na organizm wyniszczająco. Chroniczny stres niesie ze sobą, między innymi, pogorszenie funkcji układu odpornościowego, zahamowanie procesów uczenia się, a także nadwrażliwość́ układu nerwowego, co z kolei przenosi się̨ na obniżony próg reakcji i zmniejszoną kontrolę nad emocjami. W konsekwencji możemy mieć do czynienia z większą tendencją do zachowań impulsywnych, a nawet agresji. W momencie silnego stresu część układu nerwowego, odpowiedzialna przede wszystkim za reakcje emocjonalne, przejmuje kontrolę nad reakcjami zwierzęcia, przez co nie ma miejsca na racjonalne myślenie. Dlatego w trudnych sytuacjach, zwierzę może mieć problem z opanowaniem pobudzenia i reagować́ w trudny do opanowania sposób.
Jak wesprzeć psy i koty w sytuacjach nagłych, wywołujących stres?
Doraźna suplementacja alfa-kazozepiną doskonale sprawdzi się w sytuacjach nagłych bądź wysoce stresogennych, takich jak:
- choroba,
- wizyta w gabinecie weterynaryjnym, u groomera
- podróż,
- przeprowadzka,
- czas około-sylwestrowy,
- pojawienie się nowego domownika,
- procedury medyczne np. kroplówki,
- burza
Warto wtedy, w ścisłej współpracy z lekarzem weterynarii, sięgnąć po techniki pomocnicze, które pomogą złagodzić stres i zwiększą komfort zwierzaka. Podejmując ten wysiłek, redukujemy szansę rozwinięcia się zaburzeń behawioralnych czy pojawienia się zachowań niepożądanych.
Sonia Muller
Behawiorysta psów i kotów
1 grudnia 2023