Jak się przygotować na przyjęcie nowego pupila pod swój dach?

Jak się przygotować na przyjęcie nowego pupila pod swój dach?

Przygotowanie się na przyjęcie zwierzęcia, niezależnie od tego, czy to pies, kot, królik czy inne zwierzę domowe, to ważny krok w zapewnieniu mu odpowiedniej opieki i dobrostanu. Dla wielu ludzi jest to ogromne wydarzenie, często znacząco wpływające na sposób życia. Taka decyzja wiąże się też z pewnymi oczekiwaniami, zarówno wobec domowników, jak i wobec nowego pupila.

Spis treści

Zwierzę w nowym domu – na co zwrócić uwagę?

Każdy przygotowuje się do tego na swój sposób. Niektórzy czytają artykuły i szukają informacji na stronach internetowych lub grupach, inni robią zakupy, zdając się na wyczucie lub rekomendacje sprzedawcy, część zgłasza się po poradę do specjalisty.

Warto pamiętać, że jest to duża zmiana w życiu nie tylko dla nas, na swój sposób przeżywa to również zwierzę. Zależnie od dotychczasowych doświadczeń, może być bardziej lub mniej spokojne, jednak należy mieć na uwadze, że dla zwierzaka wiąże się to zwykle z całkowitą zmianą środowiska. Musi zaznajomić się z ogromem nowych bodźców: nowym otoczeniem, nowymi ludźmi, nowymi zapachami i dźwiękami, a nawet nowymi zasobami, takimi jak legowisko, zabawki i miski. Zwierzęta adoptowane z Fundacji bądź schroniska przychodzą do nas ze swoim bagażem doświadczeń, niekoniecznie pozytywnym.

Stres i problemy z adaptacją u zwierząt

Dla zwierzęcia adopcja prowadzi do dużej zmiany w jego życiu, w przypadku niektórych z nich, nie jest to pierwsza taka zmiana. Traci swoje dotychczasowe miejsce, w którym nawiązało pewne relacje, przyzwyczaiło się do rutyny i otoczenia. Nawet jeśli mowa o schronisku, które nie jest optymalnym miejscem do życia i w którym często warunki są trudne, dla zwierzęcia jest to miejsce, z którym zdążyło się oswoić i dostosować do panujących w nim reguł. Gwałtowne zmiany, nawet jeśli są zmianami na lepsze, mogą powodować zdenerwowanie i reakcję stresową. Często wiąże się to ze sporym kosztem emocjonalnym. Zwierzę musi nauczyć się reguł panujących w nowym miejscu, przyzwyczaić do nowej rutyny, a także poznać i zaakceptować nowych ludzi. To proces, który może prowadzić do spadku nastroju, a nawet wywoływać niepokój. Ponadto, nagłe manipulacje dietetyczne u zwierząt w stresie mogą spotkać się z objawami ze strony układu pokarmowego.

Feromony – czym są i jak działają?

Doskonałym rozwiązaniem w przypadku psów oraz kotów jest wsparcie w postaci feromonów, które mają za zadanie redukcję stresu, dodanie otuchy, wsparcie w budowaniu poczucia bezpieczeństwa. U psów takie zadanie pełnią feromony wydzielane przez gruczoły łojowe bruzdy mlecznej karmiących suk. Uspokajające właściwości tych feromonów potwierdzono również u psów dorosłych. U kotów natomiast podobnie działanie pełnią feromony wydzielane przez gruczoły listwy mlecznej kotki w czasie karmienia kociąt. Wpływają na zwiększanie komfortu w nowym otoczeniu, a także na wzrost tendencji do wykazywania zachowań afiliacyjnych, tzn. służących nawiązaniu oraz podtrzymaniu więzi społecznych.

Rodzaje produktów adaptacyjnych dla zwierząt

W ofercie marki dr Seidel są dostępne różne formy preparatów adaptacyjnych, które zawierają kompozycję naturalnych substancji wpływających na zachowanie zwierząt w sposób podobny do wyżej opisanych feromonów . Założenie obroży na kilka dni przed odbiorem psa czy kota ze schroniska znacznie wspomaga proces adaptacji. Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie ewaporyzatora do kontaktu, który wydziela odpowiedniki feromonów w mieszkaniu, w którym ma się zadomowić zwierzę. Są odpowiednie dla psów i kotów w każdym wieku. Produkty są w pełni bezpieczne dla zdrowia i nie powoduje skutków ubocznych.

Jak wybrać odpowiednie miejsce dla zwierzaka w nowym domu?

Istotne jest zapewnienie zwierzęciu azylu, czyli bezpiecznego miejsca, w którym będzie mógł przebywać. Może to być posłanie, klatka czy legowisko. Warto zwrócić uwagę, że wybrane miejsce na legowisko powinno być usytuowane w cichej i odrobinę odseparowanej lokalizacji. Pupil powinien odczuwać tak spokój i komfort. Wybrane miejsce również możemy spryskiwać sprayem adaptacyjnym w celu wywołania uczucia ukojenia i zmniejszenia poziomu lęku.

Adaptacja nowego zwierzaka w domu to proces, który wymaga cierpliwości. Każdy zwierzak potrzebuje czasu, aby poznać nowe otoczenie, zapoznać się z domownikami i zrozumieć nowe reguły. Kluczowe jest zapewnienie mu spokojnego i bezpiecznego środowiska, w którym będzie mógł stopniowo nabierać pewności siebie. W przyszłości nasza wytrwałość i troska z pewnością zostaną odwzajemnione przez zaufanie i miłość naszego zwierzaka.

Sonia Muller
Behawiorysta psów i kotów

2 listopada 2023