Suplementacja u psa seniora

Suplementacja u psa seniora

Żywienie i suplementacja psa seniora ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, kondycji i samopoczucia naszego podopiecznego.

Kiedy mówimy o starości zwierząt? Pies rasy dużej wchodzi w wiek seniora już po 7 roku życia, mniejsze rasy psów oraz koty od ok. 10 roku życia.

Większość układów i narządów po osiągnięciu przez zwierzę wieku starczego będzie wymagało wsparcia i zastosowania odpowiedniej suplementacji. Pierwszym niepokojącym objawem, jaki właściciel może zauważyć u swojego podopiecznego seniora jest trudność w poruszaniu się, wstawaniu z legowiska czy wchodzeniu na schody. Zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, czy stawach kończyn mogą wpływać na odczuwanie bólu, który powoduje ograniczenie motoryki zwierzęcia, kulawizny czy nawet utratę apetytu. Jeśli jego stan nie kwalifikuje go do zabiegu ortopedycznego możemy wspomóc stawy preparatami zawierającymi glukozaminę, chondroitynę, czarci pazur czy kwasy omega 3 (Flawitol Omega artro). Regularne stosowanie takich suplementów ogranicza objawy bólowe, działa przeciwzapalnie i pobudza wytwarzanie kolagenu w chrząstkach.

Z wiekiem osłabieniu ulega także tkanka mięśniowa. Zaczynają przeważać procesy kataboliczne i dochodzi do zaników mięśni, w konsekwencji powodując trudności z poruszaniem się. W takim przypadku możemy zastosować preparaty z HMB (HMB dr Seidla) opóźniające rozpad białka mięśniowego i poprawiające zdolności lokomocyjne zwierząt. Suplement taki zaleca się również u zwierząt starszych w chorobie nowotworowej, której towarzyszy wyniszczanie organizmu.

Pacjent geriatryczny może mieć także problemy ze strony układu nerwowego. Gorszy wzrok, słuch czy pamięć u starszej osoby nas nie dziwi i podobnie może być u naszych psich seniorów. Pomocne mogą okazać się tu preparaty z lecytyną (Flawitol omega 3 z lecytyną) opóźniającą występowanie zmian neurozwyrodnieniowych związanych ze starzeniem się mózgu i poprawiającą pamięć. Psu seniorowi warto jeszcze suplementować kwasy omega 3, które wpływają na poprawę odporności, wspomagają układ krążenia oraz skórę i jej wytwory (sierść, pazury) (Flawitol omega complex).

W starszym wieku zwalnia również metabolizm dlatego na szczególną uwagę zasługuje dieta seniora. Odpowiednio zbilansowana, powinna mieć zredukowany poziom białka (o wysokiej strawności), a także zmniejszoną podaż energii oraz zwiększoną zawartość włókna pokarmowego, aby dbać o prawidłową masę ciała zwierzęcia i zapobiegać zaparciom. Powinniśmy mieć to na uwadze podając także wszelkiego rodzaju smakołyki naszemu podopiecznemu. Najlepiej wybrać smakołyki funkcjonalne np. z lecytyną, (Smakołyki dr Seidla dla psów seniorów) a nie tylko takie które zawierają puste kalorie. Kolejnym problemem u starszego psa może być stan uzębienia i dziąseł oraz nieświeży oddech. Niestety nie każdy psi senior będzie kwalifikował się do zabiegu skalingu, (który należy wykonać w narkozie), ze względu na ogólny stan zdrowia. Dlatego niezwykle ważne jest zapobieganie odkładaniu się kamienia i stosowanie preparatów w formie pasty (Pasta Deo) lub sprayów (Deo Spray). Wspomagająco można także podawać preparat z chlorofilem, niwelującym brzydki zapach z pyska (Flawitol deo), który poprawia również zapach skóry i odchodów starszego psa.

Starzenie jest procesem nieuchronnym dlatego decydując się na szczeniaka, każdy właściciel powinien mieć na uwadze iż z czasem ich młody, aktywny pies będzie potrzebował szczególnej opieki i suplementacji.

lek. wet. Monika Wieczorek-Smolarek

20 lutego 2020