Pierwsza wizyta psa i kota u lekarza weterynarii

Pierwsza wizyta psa i kota u lekarza weterynarii

Dzień, w którym nowy podopieczny trafia do naszego domu jest pełen ekscytacji, radości ale wraz z tymi odczuciami pojawiają się również nowe obowiązki: spacery czy sprzątanie kuwety, karmienie, pielęgnacja czy trening posłuszeństwa. Przychodzi również moment pierwszej wizyty u lekarza weterynarii. Co zrobić aby zwierzę dobrze zapamiętało pobyt w lecznicy i aby bezpiecznie do niej dotarło? Jeśli jest to nasze pierwsze zwierzątko, w przypadku kotów i psów ras małych dobrze zaopatrzyć się w transporter do przewozu zwierząt. Zapewni bezpieczeństwo pupilowi w drodze, a także będzie oazą gdzie po wizycie pełnej emocji będzie mogło się schować i odpocząć na kocyku z zapachem, który zna i dzięki temu poczuje się pewnie. Dobrze jest też wyścielić transporter podkładem higienicznym aby w razie niespodzianek podczas podróży pochłonął mocz zwierzęcia. Jeśli nie decydujemy się na transporter to w przypadku szczeniąt, które nie odbyły jeszcze pełnego cyklu szczepień konieczne jest wniesienie pupila na rękach.

Na pierwszej wizycie lekarz weterynarii dokładnie obejrzy zwierzątko- jego zęby, oczy, uszy i założy kartę, która będzie uzupełniana podczas kolejnych wizyt. Ważne jest aby przyzwyczajać młode zwierzę do zabiegów pielęgnacyjnych takich jak dotyk w okolicach pyszczka, uszu czy łap aby w późniejszym wieku dawało sobie obciąć pazury czy wyczyścić uszy. Właściciel takie zabiegi pielęgnacyjne może wykonywać także sam w domu np. przy użyciu płynu do oczu/uszu Dr Seidla.

Po dokładnym obejrzeniu pacjenta lekarz zaleci odrobaczenie młodego osobnika a następnie ustali cykl szczepień jakie zwierzę powinno przejść aby nabyć odporność i móc kontaktować się ze środowiskiem zewnętrznym. Prawidłowo przeprowadzone szczepienie powinno odbyć się w 6, 9 i 12 tygodniu życia szczenięcia a pomiędzy nimi wykonujemy odrobaczenia. Wszystkie informacje lekarz weterynarii zapisze w książeczce zdrowia naszego pupila co umożliwi pilnowanie terminów następnych wizyt. Do czasu ostatniego szczepienia pies powinien załatwiać się na matę treningową w domu, co może ułatwić preparat w spray’u Trenex dr Seidla, który zapachem przywabia zwierzę do maty treningowej i wyrabia nawyk załatwiania się w wyznaczonym miejscu.

Na pierwszej wizycie warto też pomyśleć o zabezpieczeniu naszego podopiecznego przeciw pchłom i kleszczom. Większość preparatów dostępnych na rynku możemy stosować od 3 miesiąca życia zwierzęcia. Idealnie zbiegnie się to z zakończeniem cyklu szczepień i po dobraniu odpowiedniej ochrony np. Obroży Sabunol będziemy mogli cieszyć się spacerami i być pewni, że nasz pupil jest bezpieczny.

Na pierwszej wizycie dobrze też omówić z lekarzem sposób żywienia naszego pupila. Pełnoporcjowa dieta, dopasowana do indywidualnych potrzeb psa czy kota zapewni mu długie życie w zdrowiu, co najprościej da się ocenić po kondycji sierści oraz witalności zwierzaka. Karma w formie suchych granulek pozwala także dbać o zęby zwierząt. Na wizycie lekarz może ocenić stan zębów oraz dziąseł i przy odkładaniu się płytki nazębnej zalecić preparat do mycia zębów np. Deo Pastę Dr Seidla. Szczenię może mieć także przetrwałe zęby mleczne co wymaga interwencji lekarza weterynarii.

Częstym pytaniem na wizycie w gabinecie weterynaryjnym jest także kwestia pierwszej kąpieli. Zasada jest prosta, kąpiemy zwierzę kiedy jest potrzeba tzn. kiedy zwierzę się pobrudzi. Nie ma uniwersalnego cyklu kąpieli dla wszystkich zwierząt, ważniejsze jest czym je kąpiemy. Szampony przeznaczone dla ludzi, a nawet dla dzieci – nie nadają się to tego, trzeba stosować szampony przeznaczone dla zwierząt, gdyż mają odpowiednie pH i składniki re-natłuszczające skórę np. Szampon Dr Seidla dla szczeniąt czy Szampon Dr Seidla hipoalergiczny.

Kolejnym zagadnieniem, które warto omówić z lekarzem weterynarii na pierwszej wizycie to kwestia rozrodu a właściwie zapobieganie niekontrolowanemu rozmnażaniu się. Ze względu na zdrowotność i prewencję onkologiczną wszystkie zwierzęta, które nie są przeznaczone do rozrodu powinny być poddawane zabiegowi kastracji. Lekarz weterynarii pomoże ustalić odpowiedni czas i opowie o szczegółach zabiegu.

Istotną kwestią jest także zabezpieczenie zwierzęcia w przypadku zgubienia się czy ucieczki. W gabinecie weterynaryjnym można dokonać chipowania zwierzęcia, a następnie rejestracji numeru chip w bazie Safe Animal. Dzięki temu każdy kto znajdzie nasze zwierzę będzie mógł przyprowadzić je do dowolnej lecznicy weterynaryjnej i odczytać dane właściciela.

Na koniec pierwszej wizyty u lekarza weterynarii dobrze nagrodzić naszego podopiecznego pysznym przysmakiem np. Smakołykiem Dr Seidla dla szczeniąt aby wzbudzić w nim pozytywne skojarzenia z miejscem, w którym będzie pojawiał się regularnie przez całe swoje życie.

lek. wet. Monika Wieczorek-Smolarek

26 sierpnia 2019