Jak zwalczyć pchły w otoczeniu psa?

Jak zwalczyć pchły w otoczeniu psa?

Pchły to powszechne i uciążliwe pasożyty, które mogą zaatakować psa o każdej porze roku, najczęściej w okresie wiosennym, letnim i wczesną jesienią. Są ciepłolubne, jednak w sprzyjających warunkach mogą rozmnażać się także zimą, szczególnie w mieszkaniach. Podczas profilaktyki i zwalczania pcheł u psa nie można zapomnieć o właściwej higienie legowiska oraz całego otoczenia zwierzęcia.

O czym warto wiedzieć?

W przyrodzie istnieje blisko 2 tys. rodzajów pcheł, które pasożytują na różnych gatunkach ssaków i ptaków. W przypadku psów najczęściej dochodzi do inwazji pchły kociej, rzadziej pchły psiej, a czasami także pcheł innych gatunków – pchły ludzkiej, jeży, królików lub drobiu.

Pchła to bezskrzydły owad o ciele bocznie spłaszczonym i wielkości od 1 do 6 mm. Żywi się krwią, posiada kłująco-ssący narząd gębowy i skoczne odnóża. Dorosły osobnik już w kilka minut po wskoczeniu na żywiciela zaczyna pobierać jego krew. Pozostałe postacie rozwojowe pchły – jaja, larwy i poczwarki – bytują w otoczeniu psa, m.in. na legowisku, dywanie, kanapie lub w szczelinach podłóg. Pchła żyje ok. 50-100 dni, a dorosła samica składa ok. 20-30 jaj dziennie. Zwykle robi to podczas spoczynku psa, więc część jaj trafia np. na legowisko lub w inne miejsca w domu, w których zwierzę przebywa.

Do inwazji pcheł u psa dochodzi najczęściej podczas kontaktu z zainfekowanym zwierzęciem, np. na spacerze. Pasożyty przenoszą się na psie do domu, a w mieszkaniu panują sprzyjające warunki do ich natychmiastowego rozmnażania się. Ważne jest szybkie rozpoznanie problemu i zwalczanie pcheł, bo mogą one przenosić się także na człowieka. U psa pchły najczęściej atakują okolice uszu, grzbiet, nasadę ogona i brzuch. Objawy inwazji są dość wyraźne, choć długo mogą pozostawać niezauważone, szczególnie w przypadku psów, u których nie występowały dotąd alergie. Pogryzienie przez pchłę objawia się miejscowymi reakcjami skórnymi (czerwone punkty z jasną otoczką), pies staje się niespokojny, często się drapie z uwagi na świąd. U niektórych czworonogów może również wystąpić reakcja alergiczna na alergeny występujące w pchlej ślinie – alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Jest to często występująca u psów alergiczna choroba skóry. Wystarczy jedno ugryzienie przez pchłę, aby wywołać silny świąd. A to nie koniec kłopotów. Pasożyty powodują także uszkodzenia skóry, które mogą ulegać wtórnym zakażeniom bakteryjnym lub grzybiczym, a u zwierząt młodych i osłabionych inwazja pcheł może być przyczyną niedokrwistości. Poza tym, pchły przenoszą także inne choroby. Pchła kocia może być wektorem bakterii Bartonella henselae wywołujących chorobę kociego pazura, a także żywicielem pośrednim tasiemca Dipylidium caninum (to drugie dotyczy także pchły psiej).

o zrobić, gdy psa zaatakują pchły? Istotne jest nie tylko eliminowanie osobników dorosłych, ale także zwalczanie pcheł we wszystkich stadiach rozwojowych w otoczeniu psa, aby zapobiegać następnym inwazjom. Kluczowa jest właściwa higiena legowiska, koca, kojca lub transportera. Codzienne odkurzanie i regularne pranie jednak nie wystarczy. Z pomocą przychodzą specjalne preparaty, które powinny być stosowane do momentu wyeliminowania ze środowiska psa wszystkich możliwych form rozwojowych pcheł.

Sabunol płyn do zwalczania kleszczy i pcheł w otoczeniu zwierząt zawiera dwie substancje czynne: permetrynę i geraniol. Należy spryskać nim równomiernie legowisko, budę, klatkę lub inną powierzchnię, na której znajdują się pasożyty (nie spryskujemy psa). Najlepiej wyjść z psem na zewnątrz, aby wywietrzyć pomieszczenie. Spryskiwanie zaleca się powtórzyć po 2 tygodniach. Zabieg zapewnia ochronę przeciwpchelną otoczenia zwierzęcia do 2 miesięcy. Trzeba pamiętać, że permetryna zawarta w płynie jest niebezpieczna dla kotów, dlatego przed użyciem preparatu należy wyprowadzić kota z pomieszczenia lub mieszkania, w którym stosujemy preparat na 48 godz.

Czy można ustrzec się inwazji pcheł? Jest to możliwe. Skutecznym sposobem profilaktycznej ochrony zwierzęcia przed wszelkimi pasożytami zewnętrznymi jest obroża przeciwpasożytnicza. Obroża Sabunol Plus to nowoczesny produkt przeciw kleszczom i pchłom dla psów. Innowacyjna technologia produkcji i nowa forma paska obroży zapewnia równomierne oraz długotrwałe uwalnianie się trzech składników aktywnych: permetryny, imidachloprydu i geraniolu. Dzięki temu obroża jest skuteczna przez 5 miesięcy. Przeprowadzone badania potwierdziły wysoką tolerancję miejscową i ogólną, co sprawia, że obroża jest bezpieczna dla psów, a jednocześnie skutecznie zwalcza pasożyty.

2 lipca 2019