Jak pielęgnować sierść kota?

Jak pielęgnować sierść kota?

Piękna, mocna, błyszcząca sierść to wizytówka zdrowego kota. Większość kotów doskonale radzi sobie z pielęgnacją własnego futerka, ale czasem warto im w tym dopomóc. Jak robić to prawidłowo?

Koty spędzają 1/3 swojego życia na wylizywaniu sierści. Toaleta nie jest jedynie zabiegiem higienicznym – kot, często się myjąc, zapewnia sobie lepszą izolację zarówno przed upałem, jak i chłodem, pobudza krążenie krwi, rozładowuje napięcie. Nie zawsze jednak koci język jest samowystarczalny. Bywa, że zwierzak wymagał będzie dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie zapomnijmy też, że na stan sierści przemożny wpływ ma dieta i dostarczane do organizmu składniki odżywcze.

Pielęgnacja kota krótkowłosego

Pielęgnacja kota krótkowłosego nie jest problematyczna. Zazwyczaj wystarczy wyszczotkować kota raz w tygodniu. Koty o niezbyt gęstym podszerstku mogą wymagać nawet rzadszej pielęgnacji, gdyż podczas toalety nie połykają dużej ilości sierści. Koty o gęstym podszerstku wymagają częstszego czesania. Do pielęgnacji każdego kota krótkowłosego nadaje się zgrzebło lub miękka szczotka z włosia. Zgrzebło wyczesuje zarówno martwy podszerstek, jak i włosy okrywowe. Do szybkiego przeczesania pupila przyda się ponadto szczotka gumowa. Kot o gęstym podszerstku może wymagać jeszcze jednego przyrządu – furminatora (inaczej trymera) o gęstych, zbierających włos metalowych ząbkach. Bardzo efektywnie usuwa on duże ilości martwych włosów, zwłaszcza podszerstka. Furminator przydaje się szczególnie w okresie linienia i chroni kota przed połykaniem kul włosowych (pilobezoarów ).

Kota należy czesać delikatnie, jako że ma on bardzo wrażliwą skórę. Z pozoru niezbyt silne pociągnięcie, jak również zahaczenie metalową końcówką szczotki o skórę, sprawić może ból i zniechęcić zwierzaka do dalszych zabiegów. Najlepiej zaczynać czesanie od głaskania, a następnie czesać włos na głowie i szyi, kolejno na karku, aby poprzez grzbiet i ogon dotrzeć do brzuszka. Tu zachowujemy szczególną ostrożność – włos jest delikatny, skóra bardzo wrażliwa, a i nie każdy kot toleruje naruszanie prywatności tej części ciała.

Pielęgnacja długiego i półdługiego włosa

Koty długowłose i półdługowłose wymagają częstszej, nawet codziennej pielęgnacji. Potrzebują ponadto nieco innego zestawu przyrządów. Furminator przyda się na czas linienia, ale także do dokładniejszego wyczesywania martwych włosów np. raz w tygodniu. Poza tym warto zaopatrzyć się w szczotkę z włosia, która unosi futerko, nadając mu puszystości i optycznie zwiększając objętość, oraz grzebień o szerokim rozstawie ząbków do usuwania zaczątków kołtunów. Jeżeli kołtun już się utworzy, nie próbujemy go rozczesać szczotką ani grzebieniem, gdyż sprawi to kotu ból. Tu przyda się tzw. filcak z zakrzywionymi, haczykowatymi ostrzami, służący zarówno do rozczesywania, jak i wycinania kołtunów.

Czesanie kota długowłosego należy zacząć od kryzy, czyli szczególnie długiej sierści rosnącej na szyi, tworzącej kołnierz, oraz brzucha. W tych rejonach sierść może być bowiem najbardziej splątana. Kontynuujemy czesanie w stronę tylnych łap. Na koniec czeszemy grzbiet i ogon. U ras z naturalnie krzaczastym ogonem, jak np. maine coon, nie należy wyczesywać z ogona zbyt dużo włosa, aby nie pozbawić kota charakterystycznej kity.

Kot w kąpieli

Kot i woda? To zestawienie budzące kontrowersje, choć są koty, które nie boją się wody, a przynajmniej tolerują kąpiele. W przypadku kotów krótkowłosych kąpiele nie są potrzebne – z wyjątkiem takich przypadków jak alergie i inne dolegliwości skórne lub silne zabrudzenie. Zaleca się natomiast kąpiele kotów długowłosych, gdyż zapobiegnie to nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry i utrzyma futerko w dobrej kondycji.

Zwierzaka należy kąpać w letniej wodzie, używając szamponu przeznaczonego dla kotów – nie wolno używać preparatów dla ludzi. Szampon dla kota musi być dostosowany do delikatnej, skłonnej do podrażnień skóry zwierzęcia, a jednocześnie odżywiać i nawilżać włos. Szampon dr Seidla dla kotów zawiera łagodne substancje myjące, a także pielęgnujące i nawilżające. Skutecznie usuwa zabrudzenia, nie naruszając naturalnej bariery ochronnej skóry. Szampon ułatwia rozczesywanie, zapobiega kołtunieniu się oraz elektryzowaniu włosa.

Szampon można rozcieńczyć najpierw w wodzie, aby łatwiej się rozprowadzał. Nakładamy go na sierść i delikatnie masujemy aż do wytworzenia piany. Następnie spłukujemy, uważając, aby woda nie dostała się do uszu kota. Po kąpieli kot nie powinien być od razu wypuszczany z łazienki do chłodnego pokoju, gdyż może się przeziębić. Najlepiej zawinąć kota w ręcznik i poczekać, aż sierść podeschnie. Można krótko podsuszyć futerko najsłabszym strumieniem powietrza z suszarki do włosów, ale tylko wówczas, gdy wiemy, że kot nie reaguje paniką na włączenie tego urządzenia.

Zadbaj o sierść kota od wewnątrz

Zdrowy włos to również zdrowa dieta. Do utrzymania sierści w dobrej kondycji kot potrzebuje odpowiedniej dawki nienasyconych kwasów tłuszczowych, cynku oraz witamin A, D i E. Składniki te dostarczamy kotu wraz z pożywieniem, ale nie zawsze pupil przyjmuje ich wystarczająco dużo. Wiosną ponadto jego zapotrzebowanie może się zwiększyć. Z pomocą przychodzą tu preparaty, takie jak Flawitol Omega Complex dr Seidla, zawierający oleje rybne i olej lniany – doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Preparat podnosi ponadto odporność zwierzęcia. Warto podawać go w okresie linienia, a także w przypadku wszelkich dolegliwości skórnych u kota. Na co dzień możemy zadbać o kondycję kociego futerka, podając pupilowi wzbogacone o olej lniany i cynk smakołyki dla kota na piękną sierść Dr Seidla. To zdrowa przekąska, odpowiednia dla każdego mruczka.

22 stycznia 2019