Jak odkłaczyć kota?

Jak odkłaczyć kota?

Koty to stworzenia wyjątkowo miłujące czystość – około 1/3 swojego czasu spędzają na wylizywaniu sierści. „Skutkiem ubocznym” tych czynności jest połykana sierść, która może zalegać w przewodzie pokarmowym. Jak się jej pozbyć skutecznie i bezpiecznie?

Lizanie futra sprawia, że duża liczba włosów dostaje się do przewodu pokarmowego kota. Dotyczy to w sposób szczególny kotów długowłosych, ale również i u kotów o krótkiej sierści w przewodzie mogą tworzyć się kule włosowe, zwłaszcza w okresie linienia.

Jak tworzą się kule włosowe?

Pilobezoary, czyli kule ze zbitych włosów, formują się w żołądku kota. Myjąc się, kot zlizuje sierść szorstkim językiem. Włosy zaczepiają się o haczyki znajdujące się na języku. Kot nie jest w stanie ich wypluć, więc je połyka. W żołądku włosy zbijają się w kule. U zdrowych kotów krótkowłosych sierść zwykle przechodzi przez przewód pokarmowy i jest wydalana wraz z odchodami. Aby pozbyć się nadmiaru sierści, koty instynktownie starają się też wywołać odruch wymiotny, jedząc trawę. Jeśli jednak sierści jest zbyt wiele lub kot nie ma zdrowego przewodu pokarmowego, kule stają się coraz trudniejsze do wydalenia. Jeśli zalegają w żołądku, drażnią jego śluzówkę i mogą stać się przyczyną stanów zapalnych, nieżytów, a także wrzodów żołądka. Jeżeli kule zalegają dalej, w jelitach, mogą prowadzić do zaburzeń perystaltyki, powstawania kamieni kałowych oraz niedrożności jelit. W najgorszym przypadku pilobezoary mogą zatkać przewód pokarmowy. Jest to stan zagrażający życiu kota.

Objawy zakłaczenia

Jeśli kot ma problemy z wydalaniem nagromadzonej w przewodzie pokarmowym sierści, mogą pojawić się u niego takie symptomy jak:

  • częste wymioty (zwykle kot wymiotuje chwilę po podaniu mu wody lub jedzenia),
  • zaparcia,
  • brak apetytu,
  • suchy kaszel, dławienie się,
  • spadek masy ciała,
  • złe samopoczucie, apatia.

Jeżeli zaparcie u kota utrzymuje się przez kilka dni, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.

Jak skutecznie odkłaczyć kota?

Jeśli kot ma kłopoty z usunięciem włosów w sposób naturalny, należy mu w tym pomóc. Jednym ze sposobów jest zasianie dla kota tzw. kociej trawy, czyli jednej z odmian papirusa (gatunek Ciperus zumula). Można wysiać także jęczmień lub owies, które mają delikatniejsze niż papirus źdźbła i będą bardziej odpowiednie dla kotów o wrażliwym żołądku. Skubanie trawy wywoła u kota odruch wymiotny, dzięki któremu zwierzę pozbędzie się włosów zalegających w żołądku. Jednocześnie zapewnienie kotu własnego ogródka do „wypasania się” może ochronić nasze rośliny doniczkowe przez zakusami łasego na zieleninę zwierzaka. Pamiętajmy mimo to, aby nie trzymać w domu roślin toksycznych dla kota.

Innym sposobem jest ułatwienie włosom przejścia przez przewód pokarmowy kota. Do tego celu najlepiej nadają się preparaty zawierające słód, ponieważ nie jest on trawiony przez przewód pokarmowy kota, pobudza za to pasaż jelitowy. Poprawia perystaltykę jelit, natłuszcza ścianki przewodu pokarmowego i umożliwia kotu wydalenie włosów zanim te zbiją się w twarde, trudne do usunięcia kule. Środki odkłaczające mogą mieć postać pasty odkłaczającej, takiej jak pasta Malt Dr Seidla. Koty krótkowłose powinny otrzymywać 3–4 cm takiej pasty dziennie, koty długowłose – ok. 6 cm. W przypadku wystąpienia pierwszych symptomów zakłaczenia dawkę można zwiększyć trzykrotnie. Pastę można podawać kotu bezpośrednio z tubki bądź zmieszać z pokarmem.

Zwierzęta, które nie przepadają za pastą, skuszą się natomiast z pewnością na smakołyki Dr Seidla dla kotów Malt – do odkłaczania. To pierwszy dostępny na rynku przysmak wzbogacony o słód oraz ważną dla prawidłowego funkcjonowania serca, wzroku i układu nerwowego taurynę w ilościach odpowiadających suplementom diety. Dawkowanie to 10 smakołyków dziennie.

W przypadku gdy wymienione metody nie przyniosą rezultatów, niezbędna jest interwencja lekarza weterynarii.

Jak nie dopuścić do zakłaczenia?

Aby nie dopuścić do cierpienia, przez jakie przechodzi silnie zakłaczony kot, warto stosować profilaktykę, polegającą na regularnym podawaniu środków odkłaczających (w dawce zgodnej z zaleceniami producenta), a także regularnym szczotkowaniu pupila, zwłaszcza w okresie linienia, gdy ryzyko powstawania kul włosowych jest wyższe. Koty długowłose powinny być czesane codziennie, półdługowłose najlepiej – kilka razy w tygodniu.

4 października 2018