Jak bezpiecznie podróżować z kotem?

Jak bezpiecznie podróżować z kotem?

Niektóre koty kochają podróże, inne traktują je jako „zło konieczne”. Najczęściej transportujemy kota do weterynarza, ale zdarzyć się może, że będziemy musieli zabrać go ze sobą np. na wakacje. A może zamierzamy uczestniczyć w wystawach kotów? W każdym z tych przypadków musimy wiedzieć, jak bezpiecznie przewozić kota.

Podróż z kotem może być wyzwaniem. Dlatego jeśli często wyjeżdżasz i wiesz, że kot będzie ci towarzyszył, jak najwcześniej przyzwyczajaj go do transportera oraz zmiany miejsca pobytu. To kluczowe, jako że większość kotów to miłośnicy rutyny i ustalonego porządku rzeczy. W co należy się wyposażyć i jak zadbać o pupila w podróży?

Transporter dla kota

Transporter jest niezbędny zarówno na krótkie, jak i długie podróże. Na rynku dostępne są przeróżne transportery w formie tradycyjnej (pojemnik z drzwiczkami-kratką i zdejmowaną górną częścią), jak i zamykanego koszyka z uchwytem, torby podróżnej dla zwierzaka (z opcją trzymania w ręku lub przewieszenia przez ramię) lub plecaka-transportera, który ułatwi przeniesienie nawet ciężkiego kota.

Jaki powinien być idealny transporter dla kota w podróży? Warto, aby był zrobiony z możliwie lekkiego, ale jednocześnie wytrzymałego materiału. Musi być oczywiście bezpieczny – zamknięcie ma uniemożliwić kotu przypadkowe otwarcie pojemnika. Transporter musi zapewniać możliwość oglądania mijanej okolicy oraz dostęp powietrza. Pojemnik ma być na tyle duży, aby kot mógł bez problemu wstać i obrócić się. Powinien być ponadto łatwy do wyczyszczenia. Dodatkową zaletą niektórych transporterów jest dołączenie wewnątrz karabińczyka na krótkiej lince, do którego można przyczepić kocie szelki. To dodatkowe zabezpieczenie na wypadek, gdyby pojemnik jednak się otworzył.

Warto oswajać kota z transporterem na co dzień – nie powinien on kojarzyć się wyłącznie z wizytami u weterynarza. Najlepiej, aby stał na widoku, aby kot mógł do niego wejść w dowolnym momencie. Wówczas stanie się on integralną częścią domostwa, a nie obiektem wyjmowanym wyłącznie w „najczarniejszych” chwilach.

Niezbędne akcesoria

Zabierz ze sobą miski podróżne (np. składane, wykonane z silikonu) oraz wodę w butelce. Jeżeli udajesz się w miejsce, gdzie jedzenie, do którego przyzwyczajony jest pupil, może być niedostępne, zabierz także zapas karmy. Pamiętaj, aby nie karmić kota bezpośrednio przed podróżą. Ostatni posiłek podaj na 3 godziny przed wyjazdem. W drodze możesz kota nakarmić, jeśli podróż trwa dłużej niż 6 godzin.

Kolejnym akcesorium jest kuweta – może to być „eko kuweta” z tektury lub inny typ „podręcznej” kociej toalety. Nie zaszkodzi dodatkowo wyłożyć dno transportera podkładem higienicznym oraz zabrać ze sobą wilgotne chusteczki dla zwierząt.

Identyfikacja kota w przypadku zaginięcia

Podczas każdej podróży istnieje ryzyko zaginięcia naszego kota. Szanse na jego bezpieczny powrót wzrosną jeśli znalazca będzie wiedział z kim ma się skontaktować.

Każdy kot może zostać zachipowany, wówczas dane o jego właścicielu będzie można odczytać w najbliższej przychodni weterynaryjnej. Jeśli jednak nasz kot nie posiada chipa to koniecznie należy założyć mu na szyję obrożę z adresówką (najlepiej w wygrawerowanym nazwiskiem i numerem telefonu). Kot powinien nosić wyłącznie bezpieczne obroże, które odpinają się przy mocnym pociągnięciu.

Jak uspokoić kota w podróży?

Czy w podróży mogą się przydać środki uspokajające dla kota? Wiele zależy od tego, jak pupil znosi nowe sytuacje oraz sam fakt podróżowania. W samochodzie niektóre koty nie muszą nawet siedzieć w transporterze – wystarczy im przebywanie na kolanach lub obok pasażera na tylnym siedzeniu. Kot powinien mieć wówczas założone szelki. Przypnij do nich smycz lub jeszcze lepiej – przy pomocy specjalnego zapięcia przymocuj szelki do pasów bezpieczeństwa – kot nie może biegać luzem po aucie. Jeśli pupil podróżuje w transporterze, przytwierdź pojemnik do siedzenia pasem.

Jeżeli zwierzak jest zdenerwowany i przestraszony – nie wyjmuj go w żadnym wypadku, ale możesz głaskać go poprzez kratki transportera oraz mówić do niego. Przed wyruszeniem w podróż warto spryskać wnętrze transportera sprayem adaptacyjnym dr Seidla dla kotów. Działa on uspokajająco i daje poczucie bezpieczeństwa. Jest idealny zwłaszcza przy krótkich „wyprawach” do weterynarza, jak i w podróży. Pomaga w obniżeniu poziomu stresu w sytuacjach trudnych dla kotów. Spray jest bezpieczny i można go stosować u kotów w każdym wieku, także u kociąt. Pamiętaj jednak, że jest to środek służący do spryskiwania otoczenia zwierzęcia czy przedmiotów i nie należy go stosować bezpośrednio na kota. Wnętrze transportera spryskaj na ok. 15 minut przed umieszczeniem w nim kota. Jeśli planujesz dłuższą podróż, może zajść potrzeba ponownego spryskania pojemnika – zabierz więc środek ze sobą w bagażu podręcznym.

Nie zaszkodzi ponadto włożyć do transportera kilku ulubionych zabawek albo ukochanego kocyka – przedmioty przesiąknięte znajomymi zapachami zapewnią kotu komfort psychiczny.

O kotach, które jeździły koleją – czyli kot i transport publiczny

Nie zawsze podróżujemy autem. Na szczęście transport zwierząt jest możliwy u różnych przewoźników, zarówno miejskich, jak i międzymiastowych czy międzynarodowych. Najwygodniejszą opcją może okazać się pociąg, który jedzie dość jednostajnie i nie skacze na każdej nierówności napotkanej na drodze. Przewóz kota pociągiem jakiegokolwiek przewoźnika jest bezpłatny pod warunkiem, że kot nie zajmuje osobnego miejsca i jest przewożony w transporterze.

Kot może podróżować też autokarem. Większość firm akceptuje koty pod warunkiem, że nie zajmują osobnych foteli, nie są uciążliwe dla innych pasażerów oraz znajdują się w transporterze. Niektórzy przewoźnicy wymagają też świadectwa zdrowia czy też pobierają opłatę za przewóz zwierzęcia. W przypadku środków komunikacji publicznej – autobusów, tramwajów czy metra – przewóz kota zawsze powinien odbywać się w transporterze. Pamiętaj, że w środkach transportu publicznego kot jest narażony na stres związany z licznymi nieznanymi zapachami i dźwiękami. Zastosuj odpowiednie środki, które uspokoją go na czas podróży i sprawią, że poczuje się bezpiecznie.

24 lipca 2018