Jak czyścić uszy kota?

Jak czyścić uszy kota?

Jeśli jesteś właścicielem miauczącego czworonoga za pewne zdajesz sobie sprawę, jak ważne są systematyczne zabiegi pielęgnacyjne, dzięki którym Twój kot będzie mógł przez lata cieszyć się dobrym zdrowiem. Takich zabiegów jest sporo, nie muszą jednak być one ani męczące ani uciążliwe jeśli tylko podejdziemy do nich w odpowiedni sposób. Jednym z takich właśnie zabiegów jest czyszczenie uszu kota – dzięki temu zabiegowi zyskujemy pewność, że kot nie będzie miał nigdy żadnych problemów ze słuchem. Dodatkowo, jeśli w porę zauważymy takie infekcje jak świerzb uszny, na czas zapobiegniemy szybkiemu rozprzestrzenianiu się choroby w obrębie ucha. Niestety, wiele osób nie wie w jaki sposób zabrać się do tego zadania lub też nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest, aby taką pielęgnację przeprowadzać. Jeśli będziemy używać do tego celu właściwych preparatów i jeśli będziemy robić to umiejętnie – możemy ustrzec zwierzaka przed wieloma groźnymi chorobami. Najlepiej, aby taki zabieg pielęgnacyjny stał się dla nas działaniem rutynowym.

Pielęgnacja to podstawa – nie powinniśmy o niej zapominać!

Ważna jest tutaj systematyczność, a także szybka reakcja w momencie, kiedy zauważymy coś niepokojącego. Najczęstszymi schorzeniami, jakie atakują kocie uszy są różnego rodzaju alergie, grzybica, infekcje bakteryjne, a także świerzb uszny, który występuje w uchu w postaci brunatnego nalotu. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby najlepiej sprawdzać stan uszu kota około raz w tygodniu. Jeśli nie zauważymy niczego podejrzanego – nie musimy podejmować żadnej akcji, jeśli jednak zaobserwujemy, że w uchu zalega jakiś brud lub wydzielina – należy takie ucho wyczyścić.

Jak czyścić uszy kota? Jakich używać środków?

Tak naprawdę bardzo trudno jest przeprowadzić odpowiednią pielęgnację bez właściwego środka. Przemywanie uszy samą wodą zazwyczaj nie przynosi oczekiwanego efektu, a zwierzak może się tylko denerwować. W sklepach zoologicznych można jednak znaleźć preparaty, które będą do tego celu odpowiednie, takie jak płyn do przemywania uszu dla psów i kotów dr Seidel. Co ważne, preparat jest przeznaczony do częstego stosowania, dzięki czemu pomaga także zapobiegać ewentualnemu rozwojowi stanu zapalnego u zwierzęcia. Miękki aplikator pozwala wprowadzić środek do ucha. Płyn zmiękcza naskórek i od razu usuwa zabrudzenia oraz wydzielinę. W jego składzie znajdziemy łagodne środki myjące, ale i alantoinę oraz kwas mlekowy i salicylowy. Te dwie ostatnie substancje posiadają właściwości antyseptyczne, dzięki czemu ten preparat do czyszczenia uszu kota ma naprawdę skuteczne działanie. Dodatkowo preparat pomaga regenerować podrażnienia i uszkodzenia naskórka, a więc przyspiesza także gojenie się ran. Jego cena nie jest wygórowana, a jedno opakowanie spokojnie wystarczy na wiele zastosowań.

Jak sprawić, aby cały zabieg pielęgnacyjny nie był dla kota stresujący?

Jeśli pielęgnacja uszu będzie dla kota stresująca lub bolesna – sam właściciel będzie przeprowadzał ją niechętnie, a w końcowym efekcie nawet jej zaniecha. Dlatego najlepiej wykonywać cały zabieg już od najmłodszych lat życia kota – dzięki temu przyzwyczai się do tego, że jest to zabieg rutynowy i bezbolesny. Oczywiście, to nie oznacza, że starszego kota nie można przyzwyczaić do takiej pielęgnacji. Jednak, musimy się liczyć z tym, że aby całość zakończyła się sukcesem, musimy podejść do tego w profesjonalny sposób, a więc w pierwszej kolejności musimy zaopatrzyć się we właściwy preparat i przeprowadzać pielęgnację we właściwy sposób. Jeśli nie mamy wprawy ani doświadczenia, na pewno nie powinniśmy próbować głębokiego wpychania do ucha żadnych wacików czy też patyczków, ponieważ możemy doprowadzić do uszkodzenia ucha lub całkowicie je zatkać. Są to działania ryzykowne, które wymagają już pewnej wprawy. Preparat do czyszczenia uszu kota posiada dedykowany aplikator, którego użycie jest w pełni bezpieczne i bezbolesne dla kota.

Kolejną sprawą jest sam rytuał pielęgnacji. Zaraz przed rozpoczęciem zwierzak powinien otrzymać odpowiedni przysmak, tak samo już po zakończonym zabiegu. Przysmaki dla kota sprawią, że będzie on cały zabieg kojarzył przez pozytywne wzmocnienie, będzie spokojny i nie będzie się wyrywał, a także bez stresu podda się zabiegowi po raz kolejny. Zaraz po aplikacji preparatu dobrze jest odrobinę pomasować ucho, aby ułatwić jego wniknięcie w skórę. Stosując regularnie różnego rodzaju preparaty powinniśmy także pamiętać o tym, że jak każde kosmetyki czy lekarstwa – posiadają one swój termin ważności. Jeśli preparat jest już po terminie – lepiej zaniechać jego stosowania.

Na choroby uszu zdecydowanie bardziej narażone są koty wychodzące, takie które mają częstszy i większy kontakt z brudem, deszczem, wilgocią. Warto też wspomnieć o tym, że znacznie częściej problemy z uszami mogą mieć zwierzęta, których uszy są większe. Brak dostępu powietrza do ucha sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów. Wówczas jeszcze mocniej powinniśmy dbać o higienę uszu takiego zwierzaka.

15 czerwca 2018