Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami i pchłami?

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami i pchłami?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem psa, nie możesz zapominać, że oprócz naturalnej radości płynącej z przebywania w plenerze, na Twojego czworonoga czyhają tam również niebezpieczeństwa. Psy wychodzące są narażone na bolesne ukąszenia pcheł i kleszczy. Od kilku lat o wzmożonych inwazjach kleszczy w sezonie wiosennym informują zarówno Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne, jak i media. Kleszcze przenoszą pierwotniaki, wirusy i bakterie, powodujące groźne choroby, na przykład babeszjozę, która nie rozpoznana odpowiednio wcześnie może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. W przypadku ludzi kleszcze są równie groźne – ugryzienie niesie ze sobą realne zagrożenie zachorowaniem na podstępną i trudną do leczenia boreliozę oraz odkleszczowe zapalenie mózgu. Wielokrotne ukąszenia pcheł mogą doprowadzić czworonoga do alergicznego pchlego zapalenia skóry. Aby zapobiec takim sytuacjom, warto abyś jak najwcześniej zaopatrzył się w preparaty eliminujące pchły i kleszcze oraz niezwłocznie zastosował je u Twojego psa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego preparatu?

Wybierając preparat spośród wielu oferowanych na rynku, weź pod uwagę przede wszystkim jego skuteczność. Sprawdzone produkty dostępne od lat, przebadane i posiadające odpowiednie dopuszczenia do obrotu (potwierdzone np. numerem pozwolenia biobójczego podanym na opakowaniu), są gwarantem bezpieczeństwa i skuteczności. Będziesz mieć pewność, że wybierasz produkt, którego działanie zostało potwierdzone specjalistycznymi badaniami. Jeśli czujesz się zagubiony i nie wiesz co wybrać – pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc personel sklepów zoologicznych. Rekomendacja doświadczonych sprzedawców pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Dopasuj formę produktu do potrzeb Twojego psa

Jako właściciel psa, masz do wyboru różne formy ochrony pupila np. obroże czy spray’e. W przypadku obroży, są one zakładane na szyję psa i noszone przez czworonoga przez okres wskazany w instrukcji produktu (najczęściej kilka miesięcy). Ważne jest, aby obroża pozostawała na szyi zwierzęcia przez cały okres określony na opakowaniu przez producenta. Rynek oferuje obroże w różnych kolorach, wzorach i o różnych długościach. Jeśli zwracasz uwagę również na stylowy wygląd produktów, z pewnością przypadną Ci do gustu obroże ozdobne łączące funkcje eliminacji pcheł i kleszczy z niebanalnym wyglądem.

Należy też zwrócić uwagę na fakt, że jeśli Twój pies został zaatakowany przez pchły to szybko rozprzestrzenią się one również w jego otoczeniu i właśnie tam będą spędzać najwięcej czasu (pomiędzy okresami żerowania na żywicielu). Zatem pchły pojawią się także w Twoim domu, czyli na legowisku, na kanapie, dywanie czy w budzie i mogą stanowić również zagrożenie dla Ciebie i Twojej rodziny. Aby pozbyć się ich na dobre, powinieneś zadziałać kompleksowo – zastosować preparat eliminujący pchły i kleszcze na psie np. specjalistyczną wspomnianą obrożę oraz spryskać pomieszczenia, w których najczęściej przebywa pies preparatem eliminującym te pasożyty w otoczeniu.

Na rynku są również dostępne spray’e repelencyjne dla zwierząt, zabezpieczające psy przed kleszczami i komarami zawierające w swoim składzie między innymi DEET – substancję znaną ze swojej skuteczności. Mogą okazać się niezbędne podczas dłuższych spacerów po lasach czy łąkach, czyli na terenach gdzie występuje nasilona aktywność kleszczy. Zapewniają wzmożoną ochronę w sytuacjach, w których zwierzę jest szczególnie narażone na inwazję. Stosuje się je spryskując psa regularnie co kilka godzin. Taki preparat warto stosować w połączeniu z obrożą przeciw pchłom i kleszczom.

Przede wszystkim profilaktyka

Nie jest tajemnicą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Uzbrojony w wiedzę, możesz teraz dokonać wyboru, jaki rodzaj zabezpieczenia przed pchłami i kleszczami będzie najodpowiedniejszy dla Twojego psa. Poprzez stosowanie skutecznych środków biobójczych ochronisz go przed atakami pasożytów, a w konsekwencji także przed chorobami przez nie przenoszonymi.

Dobrym wyborem będą sprawdzone produkty przeciw pchłom i kleszczom marki Sabunol GPI. To polska marka z wieloletnią historią, dostępna na rynku już od 13 lat. Najważniejszym jej wyróżnikiem jest unikatowa trójskładnikowość – obroże zawierają 3 składniki aktywne działające na pchły i kleszcze: permetrynę, imidachlopryd i geraniol. Dzięki temu kompleksowemu połączeniu, obroże Sabunol GPI zapewniają skuteczność działania przez 90 dni. Wszystkie produkty z rodziny Sabunoli posiadają aktualne atesty biobójcze.

Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu. Sabunol GPI, produkty biobójcze, nr pozwoleń: obroże 6704/16, Ixoder 4640/11, płyn I spray 6810/16.

12 czerwca 2018