Jak oduczyć kota drapania mebli?

Jak oduczyć kota drapania mebli?

Niektóre zachowania wykazywane przez koty, bywają dla nas kłopotliwe. Z pewnością należy do nich drapanie fotela, kanapy, czy nogi od zabytkowego kredensu. Czasem zniszczeniom ulegają także tapety, wykładziny, dywany czy inne sprzęty domowe.

Pierwszym etapem strategii działania oduczenia naszego kota ww. zachowań jest oswojenie się z faktem, iż drapanie, to czynność naturalna, instynktowna i przynależna ściśle do kotowatych, czyli tygrysa, lwa, czy naszego kota domowego i nie należy nawet próbować zakazywać jej przejawiania. Drapanie różnych przedmiotów, podnosi „standard” życia zwierzęcia, ponieważ ma ściśle określone cele. Do głównych z nich należy: znakowanie swego terytorium i tym samym odstraszanie intruzów, ale także trening mięśni i po prostu pielęgnacja pazurów (odrywanie zewnętrznych łusek). Bruzdy na podrapanej powierzchni, wydzielina gruczołów zapachowych i potowych opuszek, czy pozostałości pazurów dają znać innym osobnikom, do kogo należy dany rewir. Brutalne traktowanie mebli związane jest bardzo często z niewychodzącym trybem życia naszego kota. Koty o wrażliwym usposobieniu, nawet jeśli wychodzą na zewnątrz, drapią w miejscu, w którym czują się bezpiecznie, czyli właśnie w domu. Zaznaczają często centralnie usytuowane sprzęty, co dodatkowo zwraca naszą uwagę. Koty wykazują swe wrodzone, samonagradzające zachowania, często zyskując od nas gratis w postaci nagrody –zainteresowanie, a w zamian dają informację, że tutaj czują się pewnie i bezpiecznie.
Obserwacja zwierzęcia da nam odpowiedź na pytanie:

Jak radzić sobie z oduczaniem kota drapania mebli?

Jedną możliwością jest przekierowanie jego uwagi na inny ciekawy dla niego przedmiot oraz zamaskowanie zapachu tego pierwotnie preferowanego. Na wstępie należy w takim razie dokładnie wyczyścić podrapany mebel, a w jego okolicy postawić wygodny dla kota drapak. Kolejne działania mają za zadanie z jednej strony, zachęcić kota do używania drapaka (priorytet), zaś z drugiej, zniechęcić do niszczenia mebli (uzupełnienie). Dlatego nowy drapak warto spryskać kocimiętką, ubóstwianą przez większość kotów oraz dodatkowo wszelkie zabawy aranżować w jego pobliżu, często nakierowując naszego kota na drapak i chwaląc za jego używanie. Pomocne może okazać się zastosowanie preparatów chemicznych stosowanych bezpośrednio na zniszczony mebel, czyli tzn. odstraszaczy. Koty tracą zainteresowanie przedmiotami, które wydzielają nieprzyjemną woń. Przykładem preparatu o lekkim, cytrynowym, nie lubianym przez koty zapachu jest Repelex marki dr Seidel.

  • Przed spryskaniem należy dokładnie umyć wybrane miejsce.
  • Aplikację powtarzać regularnie – średnio co 7-9 godzin. Celem jest przecież trwałe wygaszenie problematycznego zachowania.
  • Repelex możesz stosować w pomieszczeniach mieszkalnych, na podłogach, dywanach i meblach

Inny pomysł na zniechęcenie do drapania mebli to zastosowanie szeleszczących torebek, folii aluminiowej, czy dwustronnej taśmy klejącej bezpośrednio na mebel. Nasz kot zrezygnuje wówczas z czynności, które staną się dla niego nieprzyjemne. Działanie to wzmocni jednocześnie efekt drapaka.

Osiągnięcie sukcesu związanego z eliminacją niepożądanych zachowań możliwe jest dzięki wiedzy dotyczącej teorii uczenia się oraz behawioru konkretnego gatunku, ale przede wszystkim dzięki empatii, konsekwencji i dostosowaniu wszelkich działań do charakteru zwierzęcia.

mgr inż. Marta Hohensee, trener i behawiorysta zwierzęcy COAPE

5 czerwca 2018