Higiena jamy ustnej u zwierząt

Higiena jamy ustnej u zwierząt

Żeby być zdrowym trzeba mieć przede wszystkim zdrowe zęby. Nieleczone mogą być przyczyną chorób nerek, serca, wątroby, płuc czy przewlekłych infekcji. Najbardziej zauważalnym objawem chorób jamy ustnej jest nieprzyjemny zapach z pyska, obecność kamienia nazębnego czyli brązowego nalotu na zębach, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, krwawienie z jamy ustnej, niechęć do jedzenia, czy wzbranianie się przed dotykiem w okolicy pyszczka.

Jak często powinno się czyścić jamę ustną psa i kota?
Należy regularnie, najlepiej codziennie myć zęby naszemu pupilowi. Jeśli to niemożliwe to przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Raz na pół roku powinniśmy także wybrać się z naszym czworonogiem na przegląd zębów do lekarza weterynarii).

Jakie produkty wybrać? Przede wszystkim należy używać preparatów weterynaryjnych, w żadnym wypadku nie może to być pasta do zębów dla ludzi. Pasta Deo z wyciągiem z pietruszki, odświeża oddech, czyści zęby, pielęgnuje dziąsła oraz zmniejsza ryzyko powstawania osadu i kamienia nazębnego. Nie wymaga szczotkowania. Dla wyjątkowo opornych proponujemy użyć Deo spray’u dr Seidla, który wystarczy rozpylić na zębach. Deo spray to preparat z wyciągiem z szałwii, który łagodzi stany zapalne błon śluzowych oraz zapobiega tworzeniu i odkładaniu płytki nazębnej.

Pamiętajcie, aby od najmłodszych lat przyzwyczajać pupila do higieny jamy ustnej. Wówczas uzna to za rutynową czynność i nie będziemy mieli większych problemów z jej pielęgnacją.

22 lutego 2016