Kleszcz to powszechnie spotykany i niebezpieczny pasożyt, groźny zarówno dla naszych pupili, jak i dla nas samych. Może zaatakować przez cały rok i powodować babeszjozę, boreliozę czy inne niebezpieczne schorzenia. Jak uchronić psa przed kleszczem i jak postępować, kiedy znajdziemy go na skórze psa?
Kleszcz to niewielki pajęczak, uważany za… jeden z najniebezpieczniejszych pasożytów świata. Lubi wilgotne lasy, zwłaszcza mieszane i liściaste, ale coraz częściej możemy się z nim zetknąć w parku, ogródku czy na miejskim trawniku. Wpija się zwykle bezboleśnie, dlatego też trudno zauważyć moment przyczepienia się pasożyta do skóry.
Jest aktywny przez cały rok, nie tylko wiosną i latem, jak się powszechnie uważa, więc możemy się na niego natknąć nawet zimą. Dzieje się tak dlatego, że od kilkunastu lat są one w Polsce stosunkowo łagodne, w wielu regionach temperatury oscylują wokół zera, a śnieg, jeśli się pojawia, to na krótki okres. Kleszcz może przenosić niebezpieczne choroby, takie jak babeszjoza czy borelioza. Są one groźne nie tylko dla Twojego pupila, ale także dla Twojej rodziny.
Babeszjoza (piroplazmoza) to choroba pasożytnicza o gwałtownym przebiegu, wywoływana przez przenoszone przez kleszcza pierwotniaki (Babesia canis oraz Babesia gibsoni). Zbyt późno zdiagnozowana, może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Jeśli po usunięciu pasożyta ze skóry psa zauważysz, że jest on apatyczny, brak mu apetytu, mniej pije, wymiotuje, ma biegunkę lub gorączkę, a w jego moczu pojawiła się krew, niezwłocznie zgłoś się do lekarza weterynarii.
Borelioza to trudna do zdiagnozowania choroba zakaźna ludzi i zwierząt, przenoszona przez kleszcze, a wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi. Pierwszym, ale nie zawsze występującym objawem jest rumień pojawiający się w miejscu ukąszenia. Jest on trudny do wykrycia u czworonogów z powodu ich gęstej sierści.
Inne objawy boreliozy - apatia, gorączka, brak apetytu, kulenie, niedowłady kończyn, a niekiedy nawet problemy neurologiczne - pojawiają się często dopiero po 2-5 miesiącach, co znacznie utrudnia postawienie właściwej diagnozy.
Najczęściej można je zlokalizować na niższych gałęziach drzew i krzewów, a także na źdźbłach traw. Z nich dostają się na skórę potencjalnego żywiciela, kiedy wyczują jego zapach bądź zarejestrują ruch w najbliższym sąsiedztwie. Ich ulubione miejsca ataku to okolice uszu, oczu i ogona, a także pomiędzy palcami i pod pachami. Kleszcz może czekać na żywiciela na niżej rosnących gałęziach, a nawet w wysokiej trawie. Pies przechodzący przez gęste krzaki to dla niego idealne „lądowisko” i miejsce żerowania. Podczas spacerów w lasach i na łąkach warto trzymać naszych ulubieńców na smyczy i nie pozwalać im buszować po zaroślach.
Warto pamiętać, że pasożyty zlokalizowane na skórze zwierząt lub ludzi to tylko jedna z form kontaktu. Pewna ich część zostaje przeniesiona do domu na obuwiu i odzieży. Dorosłe osobniki są w stanie przeżyć bez żywiciela bardzo długo a ich odnalezienie, np. na psim legowisku jest dość trudne. Jeśli więc chcesz zapobiec kłopotom, zastosuj trzy kroki skutecznej ochrony.
Pierwszy to obroża przeciw kleszczom Sabunol Plus. Warto, aby pies nosił ją nie tylko podczas spacerów, ale także w domu. To nowoczesny środek przeciw kleszczom i pchłom dla psów. Zastosowana technologia produkcji i innowacyjna forma paska obroży, zapewniają jej działanie aż przez 5 miesięcy.
Wypróbuj także Sabunol płyn do zwalczania kleszczy i pcheł w otoczeniu zwierząt. Spryskaj nim legowisko i dywany, ale w żadnym razie nie aplikuj na skórę, a także chroń oczy, uszy i pysk zwierzęcia przed dostaniem się preparatu. Po zastosowaniu wywietrz pomieszczenie i nie dopuść do kontaktu kotów z tym środkiem przez 12 godzin po przeprowadzeniu oprysku.
Trzeci skuteczny środek chroniący przed kleszczem to spray Ixoder, który działa odstraszająco na te pasożyty. Warto użyć go jako dodatkową ochronę przed dłuższymi spacerami po lasach czy łąkach i na terenach, na których występuje nasilona aktywność kleszcza.
Porad, jak pozbyć się kleszcza nie brakuje, ale to czynność obciążona pewnym ryzykiem. Poprawne usunięcie kleszcza przy użyciu kleszczołapek to niełatwe zadanie. Najlepiej jest zapobiegać, stosując przez cały rok wysokiej jakości preparaty przeciw pasożytom, by móc bez obaw cieszyć się wspólnymi spacerami z naszym czworonogiem wśród zieleni.