Wyprawka dla psa

Wyprawka dla psa

Adopcja szczeniaka lub psa to wielkie wydarzenie i należy się do niego odpowiednio przygotować. Często opiekunom podczas pierwszych zakupów towarzyszy euforia, ale też niezdecydowanie – co tak naprawdę przyda się naszemu psu? Jeśli nie jesteś pewny odpowiedzi, co potrzebuje nowy psi domownik, przygotuj razem z nami wyprawkę dla psa, by poczuł się bezpiecznie od pierwszych dni!

Spis treści

Miejsce odpoczynku psa

Legowisko dla psa

Posłanie psa musi być zrobione z wytrzymałych materiałów – szczeniak może testować na nim swoje zęby. Wielkość legowiska powinna pozwolić psu na rozciągnięcie się na nim – z czasem, gdy nasz pupil będzie rósł może być potrzebna wymiana legowiska na większe. Dobrym pomysłem jest zakup legowiska typu „dry bed” (chłonące mocz i wodę, dzięki czemu utrzymują suchość legowiska, jednocześnie nie przemakając do podłoża) czy też ze zdejmowanym pokrowcem, ułatwiającym wypranie.

Kojec materiałowy/klatka kennelowa

Klatka lub kojec pozwalają stworzyć dla czworonoga strefę relaksu i odpoczynku. Kojec musi być takiej wielkości, aby do środka mogło wejść psie posłanie oraz pies mógł się rozciągnąć w środku. Przenośny kojec pozwala też zabrać kawałek domu w podróż, np. na wakacje – zapewnia to psu poczucie bezpieczeństwa.

Gdzie w domu umieścić legowisko psa?

Legowisko należy usytuować w cichej i odrobinę odseparowanej lokalizacji, jednocześnie zapewniającej pupilowi „dobry punkt obserwacji” otoczenia i opiekuna. Pupil powinien odczuwać tam spokój i komfort. Miejsce odpoczynku psa ma być swoistym azylem, aby czuł się tam bezpiecznie, co wyklucza umieszczenie legowiska w korytarzu czy innych miejscach, gdzie często się przechodzi.. Legowisko nie może być umieszczone przy bezpośrednim źródle ciepła, jak np. grzejnik czy w przeciągach.

Akcesoria dla psa

Odpowiednia miska dla psa

Pies musi posiadać dwie miski – na pokarm i na wodę lub trzy – na pokarm suchy, mokry i na wodę. Wielkość miski dobieramy do wielkości psa i potrzeb żywieniowych rasy. Miski powinny być trudne do wywrócenia i przesuwania – mogą się tu sprawdzić miski metalowe z uszczelką antypoślizgową czy też miski ceramiczne. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w podkładkę ochronną pod miski – zapobiega ona zabrudzeniu się podłogi podczas jedzenia lub picia.

Smycz, obroża, szelki dla psa

Obroża jest najpopularniejszym akcesorium spacerowym dla psów, jednak coraz częściej opiekunowie sięgają po szelki. Co więc wybrać – obrożę czy szelki?

Obroża daje dużą możliwość kontroli nad psem, a jej zakładanie zwykle przebiega bardzo sprawnie. Musimy jednak pamiętać, że pies podczas spaceru może ciągnąć opiekuna na smyczy, co może prowadzić do urazów kręgosłupa psa czy problemów z układem oddechowym. Szelki, ze względu na dużo większą powierzchnię podparcia, zmniejszają ryzyko wystąpień urazu kręgosłupa. Jednak musimy pamiętać, aby szelki były odpowiednio dobrane do psa – ze względu na wielkość, predyspozycje rasy i aktywność fizyczną.

Jeśli chodzi o smycz, sytuacja ma się podobnie – wszystko zależy od predyspozycji psa, ale też od tego, czy ma jest to smycz treningowa, do uprawiania sportów czy spacerowa. Smycz miejska powinna mieć 170-220 cm, natomiast spacerowa 220-300 cm. Co do szerokości smyczy, obowiązuje jedna zasada – im większy pies, tym szersza smycz.

Przed pierwszym spacerem, warto uzbroić się w inne przydatne akcesoria, jak woreczki na odchody czy ubranko dla psów bez podszerstka.

Zabawki dla psa

Warto poświęcić codziennie czas na zabawę z nowym domownikiem – buduje to więź między psem a opiekunem. Przez zabawę pies uczy się też szybciej właściwych zachować czy nowych umiejętności. Ważne, aby pies nie otrzymał na raz za dużo bodźców – 3-4 zabawki, wymieniane co jakiś czas na inne, wystarczą. Dobrze jest również włączać do zabawy maty węchowe, czy kule smakule, w których można schować smakołyki dla psa. Daje to możliwość trenowania zmysłu węchu psa, wspomaga proces uczenia się oraz uczy pewności siebie. Zabawa z matą węchową jest łatwa, intuicyjna i przyjemna. Przedmiot wystarczy rozłożyć na podłodze, w materiale ukryć prozdrowotne smakołyki, np. Smakołyki dr Seidla dla zdrowia szczeniąt i zachęcić psa do zabawy.

Higiena i pielęgnacja psa na co dzień

Jak wybrać odpowiedni szampon?

• Do kąpieli należy używać produktów specjalnie do tego przeznaczonych. Kosmetyki „ludzkie” są niewskazane, ponieważ nie są dostosowane do potrzeb skóry i sierści zwierząt.
• Trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i jakość produktów, aby mieć pewność, ze nie zaszkodzimy naszemu pupilowi.
• Należy unikać szamponów zawierających barwniki, które mogą powodować podrażnienia i alergie.
• Warto zwrócić uwagę na zapach szamponów. Z badan wynika, ze najlepiej tolerowane przez zwierzęta są preparaty bezzapachowe. Aromaty atrakcyjne dla ludzi mogą okazać się nieprzyjemne dla psiego nosa.
• Szczenięta należy kapać w delikatnych szamponach przeznaczonych specjalnie dla szczeniąt, które zawierają delikatniejsze detergenty i więcej substancji natłuszczających niż preparaty przeznaczone dla psów dorosłych.

Jak dbać o psie łapy?

Psy powinny mieć regularnie ścinane pazury. Nasi czworonożni domownicy nie są w stanie sami zetrzeć pazurów, a bez regularnego skracania ich, mogą mieć problemy z chodzeniem lub pazury mogą wrastać. Należy też zwracać uwagę na sierść na łapkach – za długa może powodować, że pies będzie się ślizgać na podłodze.

O psie łapki należy dbać cały rok. Po spacerach, szczególnie w deszczu lub zimę, należy je dokładnie myć. Oprócz tego, warto zaopatrzyć się w preparaty pielęgnujące i zabezpieczające łapy, jak Paw Wax maść ochronna do łap dr Seidla. Paw Wax nawilża i natłuszcza opuszki łap pozostawiając warstwę ochronną, co chroni psie łapy przed urazami, pękaniem i wysuszaniem, spowodowanymi spacerami po twardej nawierzchni, mrozem czy upałem.

Jak dbać o higienę uszu i oczu psów?

Częstotliwość pielęgnacji psich uszu zależy od trybu życia i rasy. Psy z długimi uszami czy psy lubiące pływać wymagają szczególnej uwagi nawet co kilka dni. Psie uszy należy czyścić używając do tego przeznaczonych produktów, jak Płyn do przemywania uszu dla psów i kotów dr Seidla. Płyn skutecznie usuwa zabrudzenia i wydzieliny, dzięki czemu zapobiega rozwojowi bakterii w małżowinie usznej i kanale słuchowym. Zmiękcza naskórek i pobudza jego odbudowę. Zawarty w preparacie mentol zmniejsza swędzenie i zapobiega drapaniu uszu przez zwierzę.

Pamiętaj! Nigdy nie czyść uszu psa patyczkiem – w ten sposób można „wepchnąć” woskowinę do środka ucha lub uszkodzić ucho psa, gdy ten się poruszy! Wata jest również nieodpowiednia – jej fragment może utknąć w uchu. Najlepiej użyć do tego miękkiego aplikatora (taki aplikator ma płyn dr Seidla) lub wacika kosmetycznego z naniesionym produktem.

Okolice oczu to miejsca wyjątkowo delikatne. Psie oczy powinny być nawet codziennie przemywane przeznaczonym do tego płynem, jak Płyn do przemywania oczu dla psów i kotów dr Seidla. Łagodnie i skutecznie usuwa zanieczyszczenia i wydzieliny w okolicach oczu. Zawiera składniki nawilżające i natłuszczające przez co zapobiega wysuszeniu skóry. Dzięki alantoinie i naparom ze świetlika i zielonej herbaty łagodzi podrażnienia spowodowane przez wydzielinę z oczu.

Oprócz przemywania okolic oczu, w przypadku ras długowłosych, należy też regularnie skracać sierść na pyszczku zwierzęcia, aby włosy nie podrażniały oczu.

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Kleszcz to pasożyt preferujący wilgotne lasy, ale coraz częściej pojawia się także w miejskich parkach i ogródkach. W naszym klimacie jest aktywny przez cały rok, co zwiększa ryzyko przenoszenia niebezpiecznych chorób. Dlatego ważne jest zapewnienie całorocznej ochrony dla naszych zwierząt, zwłaszcza przed groźnymi chorobami jak babeszjoza czy borelioza. Sabunol PLUS to sprawdzone obroże łączące funkcje przeciwkleszczowe i przeciwpchelne. Gwarantują skuteczną eliminację kleszczy i pcheł przez okres 5 miesięcy dzięki zawartości 3 substancji aktywnych: permetryny, imidachloprydu i geraniolu. Podczas noszenia obroży wspomniane substancje uwalniają się i rozprzestrzeniają na skórze oraz sierści psa, działając na kleszcze i pchły w sposób kontaktowy. Celem działania tych substancji jest zaburzenie pracy układu nerwowego kleszczy i pcheł prowadzące do śmierci pasożytów.

Adaptacja psa w nowym domu

Wprowadzenie codziennej rutyny dla psa

Codzienna rutyna jest bardzo ważna dla psa. Pomaga mu się zaadaptować w nowym miejscu, sprawia, że pies czuje się pewnie, bezpiecznie i buduje więź z opiekunem.

Plan dnia powinien obejmować stałe pory karmienia, regularne spacery oraz pielęgnację, włączając w to czyszczenie oczu, uszu, zębów i czesanie. Zabawy i treningi również są niezbędne, ponieważ pies uczy się poprzez zabawę, rozwija właściwe zachowania i buduje więź z opiekunem, co przyczynia się do jego szczęścia, a co za tym idzie, także opiekuna.

Preparaty wspierające adaptację psa w nowym miejscu

Pies czasem może mieć jednak problem z adaptacją do nowego otoczenia, szczególnie, gdy został np. adoptowany ze schroniska. Oprócz rutyny i zabawy połączonej z treningami, warto skorzystać z pomocy behawioralnych, jak np. seria adaptacyjna dr Seidla, w skład której wchodzą Obroża adaptacyjna, Spray adaptacyjny, Elektryczny ewaporyzator adaptacyjny. Preparaty te zawierają kompozycję naturalnych substancji oddziałujących na zachowanie zwierząt podobnie jak feromony psie. Zapewnia psu poczucie bezpieczeństwa. Są odpowiednie dla psów w każdym wieku.

17 kwietnia 2024