Jak podróżować z psem samochodem?

Jak podróżować z psem samochodem?

Wyjazd wakacyjny z psem – zwłaszcza jeśli zabieramy pupila na urlop po raz pierwszy – to nie lada wyzwanie. Warto zadbać nie tylko o bezpieczeństwo psa podczas jazdy samochodem, ale również o jego dobre samopoczucie i zdrowie, co stanowi podstawowy warunek udanych, wakacyjnych wędrówek z czworonożnym towarzyszem.

Punkt wyjścia to bezpieczna podróż dla psa i pozostałych pasażerów. Pies powinien być przypięty specjalnym pasem, który zapina się za obrożę lub szelki i wpina w tradycyjny zaczep samochodowy na tylnym siedzeniu. Psy małych ras mogą podróżować w transporterze lub siedzisku samochodowym, które również powinny być przypięte pasem. Psy dużej rasy powinny być przewożone w specjalnie przystosowanym do tego celu bagażniku. Tym sposobem ochronimy samochód przed zabrudzeniami, a – co ważniejsze – pies będzie bezpieczny na wypadek nagłego hamowania lub skrętu. Nie należy przewozić psa na przednim siedzeniu samochodu, luzem, na rękach lub na kolanach.

Jeśli po raz pierwszy wybieramy się w długą trasę z psem, warto wcześniej zaplanować kilka krótszych wyjazdów, aby przyzwyczaić zwierzę do nowych wrażeń i zaobserwować jego zachowanie. Długa podróż nie jest komfortowa zarówno dla ludzi, jak i dla czworonogów. Jeżeli wiemy, że nasz pupil źle znosi jazdę jest niespokojny, rozdrażniony to możemy sięgnąć po obroże adaptacyjne dr Seidla. Obroże te zawierają odpowiedniki naturalnych feromonów uspokajających, które wpływają kojąco na zachowanie psa. Pomagają zredukować stres i napięcie w podróży oraz zapewniają psu poczucie bezpieczeństwa.

Psy ruchliwe mogą podczas podróży odczuwać dyskomfort związany z pozostawaniem w jednym miejscu i bez możliwości wybiegania się. Dlatego co pewien czas należy zrobić przerwę w podróży, pozwolić psu na swobodny ruch i podać mu wodę. Warto zaopatrzyć się w miskę turystyczną – lekką i niewielkich rozmiarów (są też wersje składane lub specjalne butelki na wodę dla psa). Będzie ona przydatna nie tylko w samochodzie, ale także podczas wędrówek z psem, bo łatwo zmieści się do plecaka. Na wspólny urlop najlepiej zabrać zapas karmy, do której zwierzę jest przyzwyczajone – zmiana karmy w nowym miejscu pobytu nie jest wskazana, a może zdarzyć się, że stosowana karma nie będzie dostępna w miejscowych sklepach. Karmienie psa tuż przed wyjazdem nie jest zalecane – lepiej zrobić to w czasie podróży. Tym sposobem minimalizujemy ryzyko kłopotów żołądkowych.

Podczas podróży należy obserwować zwierzę. Wiele psów dobrze znosi podróż samochodem – podczas jazdy leży spokojnie, co jakiś czas obserwuje otoczenie za oknem. Ale bywa, że pupil jest pobudzony, często przełyka ślinę, ziewa lub wymiotuje. Mogą to być objawy kinetozy, czyli tzw. choroby lokomocyjnej. Przyczyną tych dolegliwości jest brak zgodności bodźców, sygnałów wzrokowych i błędnika, odbieranych przez mózg. Zwierzę obserwuje ruch, ale pozostaje w miejscu, co powoduje, że mózg uruchamia mechanizmy obronne. Kinetoza (podobnie, jak u ludzi) może występować u psów z różnym nasileniem, u niektórych przemija z wiekiem, ale zdarzają się też przypadki, że doprowadza do permanentnego strachu przed podróżą.

Pomocne w łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej będą smakołyki dr Seidla na spokojną podróż. To pełnowartościowe przysmaki dla psów wzbogacone o imbir i tryptofan. Imbir łagodzi mdłości i zapobiega wymiotom. Tryptofan – prekursor serotoniny (tzw. hormon u szczęścia) zmniejsza napięcie mięśniowe i podatność na stres. Ponadto smakołyki dostępne są w poręcznym opakowaniu ze strunowym zamknięciem, które ułatwia ich przechowywanie w podróży zapewniając świeżość.

Pomocny w opanowaniu stresu u psa będzie spray adaptacyjny dr Seidla dla psów. Wystarczy spryskać nim transporter lub posłanie psa w samochodzie. Działa uspokajająco i łagodząco. Zawiera kompozycję naturalnych substancji, które wpływają na zachowanie zwierząt podobnie jak psie feromony. Preparatu nie stosujemy na zwierzę.

Wakacje z psem – szczególnie jeśli planujemy dużo plenerowych atrakcji – to okres zwiększonego ryzyka inwazji ektopasożytów. Skuteczne zabezpieczenie zwierzęcia przed atakiem pcheł i kleszczy stanowi profilaktykę wielu groźnych chorób, w tym bebeszjozy i boreliozy. Seria obroży Sabunol to jedyne na polskich rynku produkty biobójcze 3-składnikowe oparte o działanie aż 3 substancji czynnych: permetrynę, imidachlopryd i geraniol. W ofercie dostępne są 3 miesięczne obroże Sabunol oraz 5 miesięczne obroże Sabunol Plus, których podstawowym zadaniem jest eliminowanie pcheł i kleszczy. W podróży przydatny może okazać się także spray z serii Sabunol do zwalczania pasożytów przeniesionych do wnętrza samochodu.

10 czerwca 2019